1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
8

What is the quotient?

Mathematics
1 answer:
sergejj [24]3 years ago
7 0

Answer:

4x10^12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The volume of a conical pile of sand is increasing at a rate of 300πcm3/sec
lesya [120]
So using the formula for the volume of a cone:
r^2pi x h/3

The height is always 4 times the radius, so:
h=4r

Now putting the values into the original formula:

r^2pi x 4r/3

Now to see how much the radius increases per second:

r^2pi x 4r/3=300pi

r^2 x 4r/3=300

r^2 x 4r=900

r^2 x r=225

r^3=225

The radius increases by the cubic square root of 225 cm per second.

f(s)= 225^1/3 cm
7 0
2 years ago
Molly must drive across a bridge over a river eight times each week. Because the bridge is narrow and traffic is congested, Moll
oee [108]

Based on Molly's willingness to pay for the 8th trip, and the number of trips she can make over the bridge, her willingness to pay for the bridge repair would be<u> $1.00.</u>

<h3>What is Molly's willingness to pay for taxes to fix the bridge?</h3><h3 />

Molly's willingness to pay for trips is equal to the total consumer surplus she gets.

This means that her consumer surplus is $0.50.

With the bridge fixed, she can make 2 more trips than before because she can make 10 trips.

Her willingnesss to pay for the taxes will therefore be equal to her willingness to pay for the remaining trips:

= 0.50 x 2

= $1.00

Find out more on willingness to pay at brainly.com/question/8449170.

#SPJ1

8 0
2 years ago
Neena just earned her bachelor’s degree. based on her qualifications and desire for the highest pay scale, which career would sh
Lilit [14]

Based on Neena's qualifications and desire for the highest pay scale, she would be best suited for a <u>supply chain manager</u><u> career</u>.

<h3>Who is a supply chain manager?</h3>

A supply chain manager ensures the movement of goods, from manufacturers and suppliers to the ultimate customer.

A supply chain manager oversees and manages the production flow:

  • Raw materials acquisition
  • Production logistics
  • Delivery logistics.

A supply chain manager requires the following skills:

  • Business Management
  • Leadership
  • Transportation
  • Manufacturing production and processes
  • Customer service
  • Personal relationships
  • Analytical skills.

Thus, based on Neena's qualifications and desire for the highest pay scale, she would be best suited for a <u>supply chain manager</u><u> career</u>.

Learn more about supply chain management at brainly.com/question/18793688

#SPJ1

5 0
2 years ago
On Megan’s road map, 1 inch represents 10 miles. How many miles would 4 inches represent and how do you know? (explain your thin
timurjin [86]

Answer:

The answer is 40 miles!

Step-by-step explanation:

1 inch= 10 miles

2 inches= 20 miles

3 inches= 30 miles

4 inches= 40 miles

Just count by tens

3 0
3 years ago
in a candy store a $5,00 jar of candy is labled 50% off .what is the idscoutn?what si the sales price of the jar of candy?
lisov135 [29]
The discount is $2.50, the new price would be $2.50. Unless you factor in sales tax.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Edward deposited $5,500 into a savings account 4 years ago. The interest rate is 5%. How much money did Edward earn in interest?
    13·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%5Cdiv%203x%20-%201%20%3D%20%20-%202%20%2B%205%20%5Cdiv%206x" id="TexFormula1" title="2 \d
    13·1 answer
  • A cat has 24 whiskers by its nose. A manatee has 25 times as many whiskers.
    12·2 answers
  • Choose one of the problem above. describe how you organized the answer
    6·1 answer
  • Marcelo played a carnival games six times he spent three tokens to play each game and he won seven tokens each time write two di
    12·1 answer
  • Annie was eating starburst candy . She has eaten 34% red,1/5 yellow 3/10 pink and the the rest were orange . What color had the
    14·1 answer
  • Solve this question for brainlest
    11·1 answer
  • Remo needs to buy a countertop for a bathroom. He calculated the area as 10 square feet. The actual area is 9.5 square feet. Wha
    7·2 answers
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • Help ! If you're not starbright , please do not answer or i'll report , but if you have the right answer with correct proof , yo
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!