1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
11

There are 750 milliliters of juice. I drank one third and my sister drank two fifths of the total amount, how many milliliters d

id my sister and I drink all together?

Mathematics
2 answers:
Marina86 [1]3 years ago
8 0
Your sister and you drank 550 milliliters all together.
WARRIOR [948]3 years ago
4 0
I got 550 milliliters all together and in the picture is how I got it.

You might be interested in
A)<br>be<br>85°<br>120°<br>(2x - 10°<br>X​
Lunna [17]

Let's see what to do buddy...

_________________________________

Step (1)

We know that the sum of the interior angles of any n-sided figure is obtained from the following equation :

(n - 2) \times 180

Our figure has 5 sides ;

So , sume the interior angles of it equals :

(5 - 2) \times 180 = 3 \times 180 = 540 \\

_________________________________

Step (2)

First look at the photo which I post.

According it we have :

(180 - x) + 120 + 85 + (2x - 10) + 90 = 540 \\

2x - x + 475 - 10 = 540

x + 465 = 540

Subtract the sides of the equation minus 465 :

x = 540 - 465

x = 75

_________________________________

And we're done.

Thanks for watching buddy good luck.

♥️♥️♥️♥️♥️

3 0
3 years ago
If a =6, what is the value of 2a(3b + 5c)?
leva [86]

Answer:

<h2>36b + 60c</h2>

Step-by-step explanation:

Put a = 6 to the expression 2a(3b + 5c):

(2)(6)(3b + 5c) = 12(3b + 5c)               <em>use the distributive property</em>

= (12)(3b) + (12)(5c) = 36b + 60c

7 0
3 years ago
A holiday meal cost 12.50 a person plus a delivery fee of $30 at we cater. The same meal cost $15 a person with no fee at Good E
4vir4ik [10]

Given :

A holiday meal cost 12.50 a person plus a delivery fee of $30 at we cater.

The same meal cost $15 a person with no fee at Good Eats.

To Find :

When does we cater become the better deal.

Solution :

Let , x is number of order .

Cost at cater , C = 12.5x + 30 .

Cost at Good Eats , G = 15x .

We need to find :

G > C

15x>12.5x + 30\\\\2.5x>30\\\\x>12

Therefore, after 12th order cater will be more value for money.

Hence, this is the required solution.

3 0
3 years ago
How must m2 be changed to keep the lines parallel?
Anna [14]

Answer:

bring the lines side by side ( example || )

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
How do you solve -1/3y-6=-11?
Ket [755]

Answer:

y=15

Step-by-step explanation:

-1/3(15)-6=-11

-5-6=-11

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The legs of a right triangle measure 8 feet and 15 feet. What is the length of the hypotenuse?
    6·1 answer
  • There are 6 gr of fat in 1/4 cup of cheese. How many gr. Of fat are in 1/2 cup of cheese?
    15·2 answers
  • Given the two sets: A = {1, 2, 3} B = {3, 2, 1} Which of the following is a true statement? 4 ∈ B A B A is an infinite set none
    10·2 answers
  • Find 0.01 more than 9.154
    13·1 answer
  • Tom drives at a constant rate of 40 miles per hour for 3 hours. How far
    5·1 answer
  • What is another way to write 4 hundreds
    12·2 answers
  • What is the whole number for 9/10
    6·2 answers
  • Assuming that the amount of water leaking from the faucet every hour increases uniformly by 1/12 of the amount that leaked in th
    7·1 answer
  • The school team has 80 swimmers. The ratio of seventh-grade swimmers to all swimmers is 5 : 16. Write a proportion that gives th
    8·1 answer
  • Yet another math question
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!