<em>x</em>² - x
<em>x</em> = 4
4² - 4
16 - 4 = 12
Hope this helps!
Answer:
(x, y) = (3, 1)
Step-by-step explanation:
given the 2 equations
2x + 3y = 9 → (1)
x + 5y = 8 → (2)
multiplying (2) by - 2 then adding to (1) will eliminate the term in x
multiply (2) by - 2
- 2x - 10y = - 16 → (3)
add 1(1) and (3) term by term
(2x - 2x) + (3y - 10y) = (9 - 16)
- 7y = - 7 ( divide both sides by - 7 )
y = 1
Substitute y = 1 in either (1) or (2) and solve for x
(1) : 2x + 3 = 9 ( subtract 3 from both sides )
2x = 6 ( divide both sides by 2 )
x = 3
Solution is (3, 1 )
Answer:
6802
Step-by-step explanation:
Number of liberaries = 8950
76% offered free acces to ebooks.
How many offered access to ebook = 76% / 100% x 8950
= 0.76 x 8950
= 6802
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
um, yes. And he will need 156 tickets.
Step-by-step explanation: