Answer:
It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces
Step-by-step explanation:
The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.
Hope this helped!!
Answer:
The Schusters will have to pay $2,034 in the sixth month.
Step-by-step explanation:
Since Carpet King is trying to increase sales, and it has instituted a new promotion by which all purchases can be paid on the installment plan with no interest, as long as the total is paid in full within six months, and there is a $20 minimum monthly payment required, if the Schuster family buys carpeting for $2,134 and makes only the minimum payment for five months, to determine how much will they have to pay in the sixth month, the following calculation must be performed:
2134 - (5 x 20) = X
2134 - 100 = X
2034 = X
Therefore, the Schusters will have to pay $ 2,034 in the sixth month.
Answer:
-17x - 27
Step-by-step explanation:
Distributive property is the multiplication of the number outside the parenthesis and the ones inside.
-5(x + 4) + -3x + -9x + -7
-5x - 20 + -3x + -9x + -7
Combine like terms:
-5x - 20 + -3x + -9x + -7
-5x +-3x
-8x + -9x
-17x
-17x - 20 + -7
-20 + -7
-27
The answer is -17x - 27
Hope this helped.
Answer:
Jessica hit the golf ball 20.50 yards farther than Kayla.
Step-by-step explanation:
150.75 - 130.25 = 20.50 yards
If this answer is correct, please make me Brainliest!
Answer:
8.6 × 10^5
Step-by-step explanation:
New Jersey 8th graders = 920,000
Rhode island 8th graders = 60,000
Difference in Rhode island 8th graders and New Jersey 8th graders population
= 920,000 - 60,000
= 860,000
Answer in scientific notation
860,000
The decimal point will move 5 places in
= 8.6 × 10^5