Answer:
-27
Step-by-step explanation:
-5-9=-14
-14-13=-27
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Is there a picture or is it just that
Answer:
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy
Step-by-step explanation:
step 1
<em>Find out the unit rate of a regular tube of toothpaste</em>
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so

step 2
<em>Find out the unit rate of a travel size tube of toothpaste</em>
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so

step 3
Find out the percent of increase
we have that
The unit rate
represent the 100%
so by proportion
Find out what percentage represent the difference ($0.83-$0.78=$0.05 per ounce)

therefore
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy
Answer:
2
Step-by-step explanation:
21 divided by 7 is 3 and 14 divided by 7 is 2
we know its 7 because both 14 and 21 can be divided by 7