1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
15

The sum of 4 consecutive numbers is 926. Find the four numbers​

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]3 years ago
6 0

Answer:231.5

Step-by-step explanation:

If you divide 926 by 4 you will get 231.5

You might be interested in
An egg farm packages 264 total cartons of eggs each month.The farm has three different sizes of cartons.The small carton holds 8
Masja [62]

I don't know.. can you please explain it?

3 0
3 years ago
A variety of two types of snack packs are delivered to a store. The box plots compare the number of calories in each snack pack
adelina 88 [10]

OPTIONS:

A. The interquartile range of the trail mix data is greater than the range of the cracker data.

B. The value 70 is an outlier in the trail mix data.

C. The upper quartile of the trail mix data is equal to the maximum value of the cracker data.

D. The number of calories in the packs of trail mix have a greater variation than the number of calories in the packs of crackers.

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

With the given information about how the box plot looks like, let's examine each option to see if they are true or not.

<u><em>Option A: "The interquartile range of the trail mix data is greater than the range of the cracker data."</em></u>

The interquartile range of trail mix data = 105 - 90 = 15

Range of cracker data = 100 - 70 = 30

Option A is NOT TRUE.

<u><em>Option B: "The value 70 is an outlier in the trail mix data.</em></u>"

This is NOT TRUE. There are not outliers as 70 is the minimum value if the ranges of the data set for the trail mix.

<em><u>Option C: "The upper quartile of the trail mix data is equal to the maximum value of the cracker data."</u></em>

Upper quartile of the trail mix data = 105

Max value of cracker data = 100

This statement is NOT TRUE.

<em><u>Option D: "The number of calories in the packs of trail mix have a greater variation than the number of calories in the packs of crackers."</u></em>

The greater the range value, the greater the variation. Thus,

Range value of the trail mix data = 115 - 70 = 45

Range value of the cracker data = 100 - 70 = 30

This is statement is correct because trail mix data have a greater range value, hence, it has a greater variation in the number of calories.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
if 203 people are sharing 675 pounds of spaghetti, 414 pounds of tomato sauce and 145 of meatballs, how many pounds of food will
zhenek [66]
The 203 people will each get 6 pounds of food
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the equation 10=1,000 with an exponet that makes it true .​
inn [45]
10^3= 1,000
hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HURRY PLZ  (1)A slice is made parallel to the base of a right rectangular pyramid, as shown.
scoray [572]
The area of the resulting two-dimensional cross section with the dimensions shown in the figure can be determined by simply using the formula for the area of a rectangle.

Given:

Length = 12 mm
Width = 7 mm

Area = L x W
Area = 12 mm x 7 mm
Area = 84 mm^2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the exact value of cos 45° ?
    6·2 answers
  • Order the numbers from least to greatest. a –8, −10, 0, 5, 1, −1, 3, −6, −9, −19, 32
    6·2 answers
  • A game uses the two spinners shown in the image. What is the probability that you will spin "East" and "1
    15·1 answer
  • What are the solutions to the equation <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%7Cx%20-%202%7C%20%20-%208%20%3D%2020" id="TexF
    8·1 answer
  • A student wants to find point C on the directed line segment from A to B on a number line such that the segment is partitioned i
    9·2 answers
  • 4 (2y+y) - 6 (4y+3y)
    14·1 answer
  • What is a3 if a is -9?
    5·2 answers
  • Does anyone know this?
    15·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • Willa and her friend decide to hang out at her friend’s house after basketball practice on Friday to listen to a new album by th
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!