Answer:hg68
Step-by-step explanation:
Answer:
$25 I believe
Step-by-step explanation:
You would take $37.50 divided by 3 and get $12.50 which is the price of 1 ticket
Then you would multiply $12.50 x 2 to get $25
Answer:
A
Step-by-step explanation:
You need to find the unit rate of 3 : 1800 first by dividing 1800 and 3
1800 ÷ 3 = 600
So this means for every 1 pound bag it covers 600 square feet. You now need to multiply 600 and 4 to see how many square feet 4 pounds cover.
600 × 4 = 2400
So each 4 pounds covers 2400 sq ft. Now you have to divide 8400 and 2400 to find how many bags of 4 pounds you need
8400 ÷ 2400= 3.5
You need 3.5 bags of 4 pounds.
Technically you would need 4 bags because you’d have to round it up.
Hope this helps you!! :)