1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
2 years ago
6

X = 3y - 6

Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]2 years ago
4 0
X = 3y - 6....so sub 3y - 6 in for x in the other equation

2(3y - 6) - 4y = 8
6y - 12 - 4y = 8
2y = 8 + 12
2y = 20
y = 20/2
y = 10

x = 3y - 6
x = 3(10) - 6
x = 30 - 6
x = 24

solution is (24,10)
You might be interested in
How would you write x + y = 2, x + 2y = 3 as a word problem?
sveticcg [70]

Answer: x+y=

Step-by-step explanation:

you would just write it out step by step explaining wht u need to do to solve the question

7 0
2 years ago
What is the distance apart (-6, -4.7) and (-6, 4.1)
kenny6666 [7]

Answer:

8.8

Step-by-step explanation:

Normally, to find the distance between two points, you would use the distance formula, but these two points have the same x-coordinate, meaning they will form a vertical line when connected. To find the length of a vertical line you find the distance between the y-coordinates, in this case -4.7 and 4.1. Finding the distance is the same as finding the absolute value of the difference:

|4.1 -(-4.7)|

|4.1 + 4.7|

|8.8|

8.8

7 0
2 years ago
Find a current example of a linear optimization model used in your industry. Describe the industry's needs, including any unique
marishachu [46]

Answer:

Follows are the explanation to the given question:

Step-by-step explanation:

Its determination of inventory amounts for various products. Its demand is an excellent illustration of a dynamic optimization model used in my businesses. Throughout this case, its store has restrictions within this room are limited. There are only 100 bottles of beverages to be sold, for instance, so there is a market restriction that no one can sell upwards of 50 plastic cups, 30 power beverages, and 40 nutritional cokes. Throughout this situation, these goods, even the maximum quantity supplied is 30, 18, and 28. The profit for each unit is $1, $1.4, and $0.8, etc. With each form of soft drink to also be calculated, a linear extra value is thus necessary.

5 0
3 years ago
Barbara answered 72 questions correctly on her test. If her score on the test was 80%, how many questions were on the test?
Pani-rosa [81]
Answer is B - 90
-----
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The velocity of a car over five hours is given by v(t)=60ln(t+1),0≤t≤5 in kilometers per hour. What is the total distance travel
algol [13]

Step-by-step explanation:

as the velocity is not constant over time, we actually have to integrate v(t) over the interval 0<=t<=5 to get the distance.

v(t) = 60×ln(t + 1)

V(t) = 60 × integral(ln(t + 1)) between 0 and 5.

integral(ln(t + 1)) = (t + 1)ln(t + 1) - t + C

V(t) = 60 × ((t + 1)ln(t + 1) - t + C)

the distance traveled between t = 0 and t = 5 is then

60 × ((5 + 1)ln(5 + 1) - 5 + C) - 60 × ((0 + 1)ln(0 + 1) - 0 + C) =

= 60×(6ln(6) - 5 + C) - 60×(1ln(1) + C) =

= 60×(5.750556815... + C) - 60×C =

= 60×5.750556815... = 345.0334089... ≈ 345 km

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the HCF of 96 and 108
    15·2 answers
  • If ƒ(x) = 2x2 + 3, then which of the following represent ƒ(x + 1)?
    15·2 answers
  • Sharif opened a bank account that initially had $0 in it. He then deposited $150. Later that week, he withdrew $35. Write each v
    6·1 answer
  • Use the given conditions to write an equation for the line in point-slope form and general form.
    12·1 answer
  • A.1<br> B. 2/3<br> C.5/6<br> D.1/3
    8·2 answers
  • PICTURE ATTACHED: please answer questions worth 10 points and brainalist!!!
    6·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • What is equivalent to 1/40
    12·2 answers
  • What is the perimeter of the triangle in simplest fo​
    9·1 answer
  • Elise is camping and is supposed to make cornbread for dinner. She only has a measuring scoop that measures 13 of a cup.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!