5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
The answer should be 95in^2
Explanation:
You’re essentially just finding the area of all the shapes on the triangle and adding them together.
Area of a triangle = 1/2•b•h
Area of a square = l•w or just s2
The area of the triangles given what we have in the diagram can be found with
1/2•5•7 = 17.5
There are 4 triangles so you multiply 17.5 by 4 which gives 70
The base of the triangle (the square) = 25
70+25=95
Answer:the answer is
Step-by-step explanation:c
The answer is -37, Hope that helped!
This should be right! $5,000 + $1,000x