1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
2 years ago
8

Pencils are sold in boxes of 10 Erasers are sold in boxes of 14 A teacher wants to buy the same number of pencils and erasers wo

rk out the smallest number of boxes of each item she should buy
Mathematics
1 answer:
Neko [114]2 years ago
8 0

Answer:

7 boxes of pencils and 5 boxes of erasers.

Step-by-step explanation:

The least common denominator of these two numbers are 70. 7×10 and 14×5. So she is purchasing the same quantity of both.

You might be interested in
4a+(-8), if a= -2 PLZ ANSWER ASAP
Ugo [173]

Answer:

-16

Step-by-step explanation:

4a+(-8)

4(-2)+(-8)

-8+(-8)

= - 16

6 0
2 years ago
A car uses 1 gallon of gasoline for every 25 miles driven. At the start of a trip the tank was full of gasoline. After driving 5
dezoksy [38]

Answer:

d = 22 - x / 25

Step-by-step explanation:

The first thing is to calculate the tank capacity, we know that per gallon 25 miles are traveled and at 500 miles there were still two gallons, therefore:

500 miles / 25 miles / gallon = 20

and how there were still 2

20 + 2 = 22

the tank has a 22 gallon capacity

Therefore the equation would be:

d = 22 - x / 25

where x is the number of miles traveled.

for example, if they have traveled 500 miles it would be:

d = 22 - 500/25 = 22 - 20

d = 2 gallons

we can verify that it is correct because it is what the statement says

8 0
3 years ago
A department store buys 300 shirts at a cost of ​$2,100 and sells them at a selling price of ​$10 each. Find the percent markup
denis23 [38]

Answer:

markup 3 dollars a shirt. Total markup 900$

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
( − 6 u 9 − 14 u 3 ) + ( − 13 u + 2 u 9 )
OverLord2011 [107]

Answer:=−91u

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A department store sells a pair of shoes with a 92% markup. If the store bought the pair of shoes for $55.25, what is the sellin
Paha777 [63]
Answer go G de fed hey dad h he fed G d G fed F t G d hey r r

8 0
3 years ago
Other questions:
  • the store at which Andy usually shops is having a sale. Roast beef cost $4 a pound and shrimp cost $10 a pound.write an equation
    12·1 answer
  • Suppose that IQ scores have a bell-shaped distribution with a mean of 100 and a standard deviation of 14. Using the empirical ru
    9·1 answer
  • Need help with Geometry proof please!!!
    10·1 answer
  • The volume of a cube is 125m find it's side​
    6·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • At a currency exchange rate, 3 U.S dollars can be exchanged for 5 Japanese Yin. How many U.S dollars will you receive for 1 Japa
    15·1 answer
  • The gross monthly salary of a permanent secretary is $6,583. Find his net annual salary after deductions of $1,475 were made mon
    13·1 answer
  • The cost of 5 cans of dog food is 4.35. At this price ,how much do 11 cans of dog food cost
    11·1 answer
  • Nathaly is fixing up an apartment she just bought. She goes to Home Depot and spends $140.00 on plumbing and tiling supplies for
    8·1 answer
  • Help me asap …………..p
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!