1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
3 years ago
11

Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were

to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis? d. Plot the two points described. e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?
Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

You might be interested in
I am in fourth grade and I have no idea how to find whole numbers between a fraction can you show me?
allsm [11]

Answer:

To find a a fraction of a whole number, you multiply the numerator of the fraction by the given number and then divide the product by the denominator of the fraction

Solved example for finding a fraction of a whole number:

1)

Find 1/3 of 21.

To find 1/3 of 21, we multiply the numerator 1 by the given whole number 21 and then divide the product 21 by the denominator 3.

1/3 × 21 = 1 × 21/3 = 21/3 = 7

So, 1/3 of 21 = 7.

1/3 of 21 is 7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is 95.045 greater than 19.545
nadezda [96]
No because in 19.545, the 9 is bigger than the 5 in 95.045 (the first 5)
3 0
3 years ago
The moon has a diameter of approximately 2,200 miles. If the circumference of a circle can be found using the formula C = πd, wh
Anna007 [38]

Answer:6908 (miles) ^2

Step-by-step explanation:

diameter=2200 miles

π=3.14

Circumference=π x diameter

Circumference=3.14 x 2200

Circumference=6908 (miles)^2

4 0
3 years ago
Did I do this correctly and if any errors just tell me in the comments
yulyashka [42]
Looks good to me! ;)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone start a convo in the comments or try and message me idk how
ivanzaharov [21]

Answer:

Brainly is a platform that is used to help students in need. There are many social networks that offer socializing with many people from every country in the world.

I suggest you install any of those apps, and try find someone to talk to.

On this platform, we offer knowledge and help when it comes to important tests, quizzes and other knowledge-related topics.

Hope I helped.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an expression that represent the sum of r and 7
    8·1 answer
  • four students had the following amounts of money in their pockets:$3.14,$67,$2.45,and$1.14.how much money did they have total?br
    15·1 answer
  • Rita earned 45 points on a test. she lost 8points, earned 53 points, then lost 6 more points what is Rita's final score on the t
    10·2 answers
  • Help please........​
    10·1 answer
  • Let x represent each number. write an equation and solve for the variable.
    7·1 answer
  • The LCM of the two numbers is 60. The difference of the two numbers is three
    11·2 answers
  • Which equation can you use to find the value of x?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!!! ASAP ITS DUE IN 30 MINUTES
    12·2 answers
  • Please check answer!
    13·1 answer
  • Please help!!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!