1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
15

It took Todd 11 hours to travel over pack ice from one town in the Arctic to another town 330 miles away. During the return jour

ney, it took him 15 hours. Assume the pack ice was drifting at a constant rate, and that Todd’s snowmobile was traveling at a constant speed relative to the pack ice. What was the speed of Todd's snowmobile?
Mathematics
1 answer:
KiRa [710]3 years ago
7 0

Answer:

20 mph

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is this equation linear or nonlinear? 5xy + 4 = 9
guajiro [1.7K]

It is definitely linear

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the 14th term of the sequence using the explicit rule:
Vesna [10]
Plug n = 14 into the formula

= -5(14) + 90
= -70 + 90 = 20
5 0
3 years ago
Wat is 5/9-1/3<br> Equal to.
Llana [10]
\frac{5}{9}-\frac{1}{3}=\\\frac{5}{9}-\frac{1}{3}*\frac{3}{3}=\\\frac{5}{9}-\frac{3}{9}=\\\frac{2}{9}
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME HELP ME! I NEED HELP!!!!!!!!!!!
goldfiish [28.3K]

Answer

D.

Step-by-step explanation:

48/4=12

$12 for 1 adult

10-4=6

42/6=7

$7 for 1 child

6 0
3 years ago
Find y if the line through (-2,4) and (6,y) has a slope of -2
Mnenie [13.5K]
-2=y-4/6+2
-16=y-4
Y=-12
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 2x-3=4(x-5)? And also what is 2x squared=50?
    6·1 answer
  • Nancy is saving $2from her allowance every week. marco is saving $1 the first week $2 the second week $3 the third week and so o
    15·2 answers
  • A website's views were increasing exponentially at a rate of 14% per year.
    8·2 answers
  • What is the area of this face?<br> A.150in2<br> B.100in2<br> C.400in2<br> D.200in2
    9·1 answer
  • g Two teams compete in the NBA (National Basketball Associa- tion) championshipseries. The team who wins four games out of seven
    13·1 answer
  • 50*50+60+90+40-60-43-89-30-34+12​
    8·2 answers
  • !!!!(Help me please)!!!!
    5·2 answers
  • An artist is selling children's crafts. Necklaces cost $2.50 each, and bracelets cost $1.25 each. Select all the combinations of
    8·1 answer
  • If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
    7·1 answer
  • What is the output of the function when the input is 0?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!