1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
13

40 is 80% of what number?

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]3 years ago
6 0

Answer:

50

Step-by-step explanation:

.80n = 40

n = 40 divided by .80

40/8/10  = 400 / 80 = 50

Best Of Luck,

- I.A. -

You might be interested in
MK and ML are tangent to circle J. If MK = 6x – 15 and ML = 2x + 9, find x. * am i right?? * --> provide details if i'm wrong
Veseljchak [2.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

y^{2} = r^{2}  + (4,2)^{2} \\\\ y^{2} - r^{2} = (4,2)^{2} y^{2} =  r^{2} + z^{2} \\\\ y^{2} - r^{2} = z^{2}\\so: z^{2} = (4,2)^{2}  ----> z = 4,2

3 0
3 years ago
A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play at a theater that has 3700 seats. The students
igomit [66]

Answer:

1,924 6th graders

Step-by-step explanation:

52% of 3700 seats

0.52 x 3700= 1,924 seats filled

8 0
2 years ago
What is 4 2/7 x 2 1/5
Ierofanga [76]
It would be: 4 2/7 * 2 1/5
= 30/7 * 11/5
= 330/35
= 66/7

In short, Your Answer would be 66/7 or 9 3/7

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peggy bought two racing cars for 5x dollars each and three model motorcycles for 3 eggs dollars each find the amount of money Pe
Sever21 [200]

Answer:

  19x

Step-by-step explanation:

The cost of the racing cars was ...

  2(5x) = 10x

The cost of the model motorcycles was ...

  3(3x) = 9x

Peggy paid in total ...

  10x + 9x = 19x

7 0
3 years ago
Find the measure of angle J
pychu [463]

Answer:

Step-by-step explanation:

Equals 23x

8 0
3 years ago
Other questions:
  • You are asked to choose your favourite season of the year, and then your second favourite season. Draw a tree diagram to display
    7·1 answer
  • Write 84 as a product of prime factors
    9·1 answer
  • What is x2+10x=0 with completing the square
    7·1 answer
  • What is .5 as a percent?
    13·1 answer
  • Simplify the following expression 9v^2(v^2+3v-4)
    6·1 answer
  • PLS HELP ASAP (THE PICTURE IS BELLOW)
    6·2 answers
  • (1) 16 liters of kerosene is needed for 12 stoves 14
    6·2 answers
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Can someone help me with thos
    8·2 answers
  • Can you guys please help me! 30 points
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!