1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
11

If a^1/n=r then which of the following statements are true

Mathematics
2 answers:
posledela3 years ago
6 0

a. This is correct. When you transfer n to the other side, that would be the reciprocal power of a.


b. This is incorrect, because this contradicts with choice a.


c. This is correct. When a number is raised to a "1/n" fraction, that is equivalent to the nth root of the number.


d. This is incorrect, because it is not equivalent to the given equation.


Thus, the answers are A and C.

nlexa [21]3 years ago
4 0

<u>Answer</u>

a. r^n=a

c.^n√a=r

<u>Explanation</u>

<u><em>solution 1</em></u>

a⁽¹/ⁿ⁾  = r

Powering both sides of the equation by n;

a⁽¹/ⁿ ₓ ⁿ⁾ = rⁿ

<em>a¹ = rⁿ </em>

<u><em>solution 2</em></u>

Also,

a⁽¹/ⁿ⁾  = r

a⁽¹/ⁿ⁾ = ⁿ√a           <em>   (nth root of a)</em>

<em>ⁿ√a = r</em>

You might be interested in
A dog weighs 10 lbs how many 5 mg tablets are needed to provide a dose of 7.5 mg /lb to the dog​
Virty [35]

Answer:

15 5mg tablets

Step-by-step explanation:

The dog needs 7.5 mg a pound. He weighs 10 lbs so multiply 7.5 by 10. You get 75 so divide it by 5. Answer is 15

6 0
3 years ago
Laura has 3.85 pounds of bananas. She goes to the store to buy 2.75 more pounds of bananas to make banana bread. Each loaf requi
Inessa [10]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

3.85+2.75= 6.6

6.6÷0.30= 22

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?
Xelga [282]
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS
Inga [223]

Answer:

the answer is the second one:

ordered pair (2,-2) ; y-intercept -4

Step-by-step explanation:

hoped that helped

3 0
2 years ago
Find the next three terms in the sequence.
Lynna [10]
It would be OD because it is going down by 8 each time and you can see that D goes down by 8 each time
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me please ?
    10·2 answers
  • How many times greater was the temperature in Miami (45) than the lowest in San Diego (25)
    7·1 answer
  • Factor.<br> 3n^4+21n^3+27n^2<br><br><br> Enter your answer in the box.
    8·1 answer
  • Help plz answer this
    7·2 answers
  • A bank wishes to invest a $100, 000 trust fund in three sources: bonds paying 8%; certificates of deposit paying 7%; and first m
    6·1 answer
  • The polynomial 15xy+3x^3y^4 is what degree?
    10·1 answer
  • 1 2.2.5 Quiz: Solving Problems by Dividing Fractions
    7·1 answer
  • Can you help me find n?
    15·2 answers
  • Point D is located at (-4,4), Point E is located at (4,4), Point F is located at (4,2) and Point G is located at (-4,2). What is
    7·1 answer
  • Please help i really need help with this one
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!