Answer:
1).
A. Reflection across the y axis.
2).
A. Clockwise rotation about point B and a translation 20 units down.
Answer:
Step-by-step explanation:

If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:
500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?
500 * x = 2.10 * 100 /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42
The unit price for the hair shampoo is $0.42.
foster can make 42 1/4-pound turkey sandwiches
explanation: 10.5 divided by 1/4 is 42
Answer:
5 people
Step-by-step explanation:
For each people Ms Hernandez bring to the zoo, she will pay $15.50, so if she go alone, 1×15.50, if she go with one person, 2×15.50, with three 3×15.50, and keep growing this way. The price each person pay is constant and equal to 15.50, and what will determine the final price is the number of people. Also remember that she always will have to pay $ 10 on parking, so you can write an equation with this:
15.50x +10 = y, as x being the number of people and y being the final price.
She have $100, so this is the max she can spend. Two know the number of people she can bring to the zoo, put 100 in place of y and find the value of x:
15.50x + 10 = 100
15.50x = 100 - 10
15.50x = 90
x = 90/15.50
x = 5.8
But there's no way to bring 0.8 person, so the max she can bring are 5 people, including her