Answer:
The absolute value of 9 is... 9.
Step-by-step explanation:
Yes you are correct!
you first have to get rid of the number next to the variable m. so you have to subtract 9 to get rid of the variable. then you subtract 9 from both sides and get that answer.
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.
Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.
Good luck!