1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
11

How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]3 years ago
6 0
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.

Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.

Good luck!
You might be interested in
Annie has $18.00 to spend at the grocery store. She is going to buy bags of nuts that cost $5.70 each and one box of cookies tha
Tcecarenko [31]

Answer: She can buy up to 2 bags of nuts

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to write an inequality:

The product of the number of bags of nuts bought (n) and the price per bag (5.70); plus the price of one box of cookies (4.25) must be less or equal to Annie's money (18).

5.70n +4.25 ≤18

Solving for x:

5.70n ≤18 -4.25

5.70n ≤13.75

n ≤13.75/5.70

n ≤2.41  

n ≤2 (rounded)

She can buy up to 2 bags of nuts

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you write 0.3 in word form
Marizza181 [45]
Its three tenths my guy
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate the sums and difference of 38.12 + 12.24 and round to the nearest tenth
Alinara [238K]

Answer:

50.4

Step-by-step explanation:

38.12 + 12.24 = 50.36

6 is near 10

50.36 = 50.4

7 0
3 years ago
Try some calculations using the keypad or your keyboard
morpeh [17]

Answer:

the -3.2+8.1 is 4.9 I can't see the rest

6 0
3 years ago
If you have a triangle with sides of 16, 25, and 31, is it a right triangle?​
emmasim [6.3K]
Omg i have the same question
5 0
3 years ago
Other questions:
  • a stocks starting price per share is $51.47 at the beginning of the week. During the week, the price changes by gaining $1.22, t
    7·1 answer
  • What is the expanded form of 232÷4
    6·1 answer
  • In a race, Car #1 went an average of
    10·1 answer
  • Monthly earnings total $4513. Find the social security tax deducted.
    13·1 answer
  • What is 3/4 of of the power of 3
    5·2 answers
  • Which equation would best help solve this problem? Five added to 3 times a number is equal to 8 less than 5 times the number.
    13·1 answer
  • Can someone plz help me solved this problem! Need help ASAP! Help me !
    14·1 answer
  • Describe the error in the subtraction shown below ​
    12·2 answers
  • Can Someone do my Carnegie Plz its due this Friday
    7·1 answer
  • Make b the subject a= 1/4 b
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!