1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
11

How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]2 years ago
6 0
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.

Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.

Good luck!
You might be interested in
maria y saul trabajan en una oficina en la que hay ocho opersonas, mismas que tienen que dividirse en dos equipos para realizar
solong [7]
Siskkakakakananjakwnwkeleld
6 0
2 years ago
What is 150% of 20? ​
Galina-37 [17]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
plz help In Alexis’ English class, 21 students completed an essay by the due date. There are 30 students in Alexis’ English clas
yarga [219]

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

I'm sorry but I don't really know how to explain it other than 70% of 30 is 21 so that means that 30% of the students turned their essay in on time.

(sorry for not being able to explain it but I hope it helped)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which shape does the intersection of the vertical plane with the prism look like?
Verizon [17]

Answer:

it looks like an triangle in the option above lol

7 0
2 years ago
Is this multiplication? Can you also help me with the answer!?
vredina [299]

Answer:

84,375 m^2

Step-by-step explanation:

We need to find the surface area of the pyramid. The pyramid can be divided into 4 triangles and one square (the bottom).

Area of a triangle is 1/2*b*h where b is the base of the triangle and h is the height.

Area of a square is length times width.

Total area = 4\times(\frac{1}{2}\times 225 \times 75)+225\times225 = 84375 m^2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A biology class examined some flowers in a local meadow. Out of the 40 flowers they saw, 8 were perennials. What percentage of t
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that is parallel to the line y=2x+5<br> ​ <br> ​ m=
    10·1 answer
  • Which answer explains whether the table of value represents a function?
    7·2 answers
  • Simplify (6-4i)-(3+2i)
    6·2 answers
  • Find the distance between -3 and 4. A) -12 eliminate b) -7 c) -1 d) 7
    15·1 answer
  • If g(x) = 2x^2 - 4x, what is the value of g(- 2)?
    12·1 answer
  • Researchers recorded that a group of
    7·1 answer
  • 3. Airpods are priced at $89.46 after a 37% discount. What was the original price of the Airpods?
    14·1 answer
  • −7y ≤ 35 solve for y
    10·2 answers
  • What is the perimeter of triangle JKL (same triangle as question #1)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!