I hope this helps you
[2×4+1/4]×(-8)
[8+1/4]×(-8)
9×-8/4
9×-2
-18
Answer:

Step-by-step explanation:
This inequality is quite simple to solve.
Just multiply both sides by four and you have your answer:


Hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
The number of outcomes possible from flipping each coin is 2, therefore;
- The expression that can be used to find the number of outcomes for flipping 4 coins is: 2•2•2•2
<h3>How can the expression for the number of combinations be found?</h3>
The possible outcome of flipping 4 coins is given by the sum of the possible combinations of outcomes as follows;
The number of possible outcome from flipping the first coin = 2 (heads or tails)
The outcomes from flipping the second coin = 2
The outcome from flipping the third coin = 2
The outcome from flipping the fourth coin = 2
The combined outcome is therefore;
Outcome from flipping the 4 coins = 2 × 2 × 2 × 2
The correct option is therefore;
Learn more about finding the number of combinations of items here:
brainly.com/question/4658834
#SPJ1
14/5 = 2.8 yds
14/5 yds is longer then 1.7 yds