1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
12

Please help on these!

Mathematics
2 answers:
Tomtit [17]3 years ago
7 0
1.
A=\dfrac{14\cdot5}{2}=\dfrac{70}{2}=35

2. Look at the picture.

A_I=8\cdot13=104\ in^2\\\\h=19-13=6\ in\\\\A_{II}=\dfrac{8\cdot6}{2}=\dfrac{48}{2}=24\ in^2\\\\A=104+24=128\ in^2

Kobotan [32]3 years ago
4 0
Area of the triangle = 1/2 x base x height
Area  = 1/2 x 14 x 5 = 35 unit²

Answer: 35 unit²

Area of the rectangle = length x width
Area of the triangle = 1/2 x base x height
Area = (13 x 8) + (1/2 x 6 x 8) = 104 + 24 = 128 in²

Answer:  128 in²

You might be interested in
What value should go in the empty box to complete the calculation for finding the product 73.458 × 0.39?
mr Goodwill [35]

Answer:

28.64862

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WILL MARK AS BRAINLEST
laiz [17]
It is 16 because 3x16=48 and 4x16=64!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 4 ten thousands 6 hundreds × 10
Diano4ka-milaya [45]
40,600x10=406,000 lol dude its easy
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company that teaches self-improvement seminars is holding one of its seminars in Lancaster. The company pays a flat fee of $98
alukav5142 [94]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of attendees that it will take the company to break even.

The company pays a flat fee of $98 to rent a facility in which to hold each session. Additionally, for every attendee who registers, the company must spend $16 to purchase books and supplies. This means that the total cost that the company would pay for x attendees is

16x + 98

Each attendee will pay $65 for the seminar. This means that the total revenue that the company would generate from x attendees is 65x.

At the break even point,

total cost = total revenue

Therefore,

16x + 90 = 65x

65x - 16x = 98

49x = 98

x = 98/49

x = 2

It will take 2 attendees and the total expenses and revenues is

2 × 65 = $130

4 0
3 years ago
Invest $6,300 in two different accounts the first account paid 11% the second account paid 6% in interest at the end of the year
MAVERICK [17]

Answer: he invested $5300 at 11% and $1000 at 6%

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount which he invested in the first account paying 11% interest.

Let y represent the amount which he invested in the second account paying 6% interest.

He Invest $6,300 in two different accounts the first account paid 11% the second account paid 6% in interest. This means that

x + y = 6300

The formula for determining simple interest is expressed as

I = PRT/100

Considering the first account paying 11% interest,

P = $x

T = 1 year

R = 11℅

I = (x × 11 × 1)/100 = 0.11x

Considering the second account paying 6% interest,

P = $y

T = 1 year

R = 6℅

I = (y × 6 × 1)/100 = 0.06y

At the end of the year, he had earned $643 in interest , it means that

0.11x + 0.06y = 643 - - - - - - - - - -1

Substituting x = 6300 - y into equation 1, it becomes

0.11(6300 - y) + 0.06y = 643

693 - 0.11y + 0.06y = 643

- 0.11y + 0.06y = 643 - 693

- 0.05y = - 50

y = - 50/ - 0.05

y = 1000

x = 6300 - y = 6300 - 1000

x = 5300

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rewrite the following as a single logarithm. Please show ALL work!<br><br> 4logx+logy-1/2logz
    14·2 answers
  • Plz help i attached a photo
    5·1 answer
  • What is the formula for finding the area of a circle?
    15·2 answers
  • Segment BD is an altitude of triangle ABC. Find the area of the triangle.
    8·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • What is the value of:<br> (2 1/4)²<br> NEED ASAP
    13·1 answer
  • A grocery store bought milk for $2.60 per half gallon and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator mal
    13·1 answer
  • Will give whoever answers correctly Brainliest
    11·2 answers
  • Posting another free 20 point at 10:30 follow me
    12·2 answers
  • HELP MEHHHHHHHHHHHHHH AGAIN! MORE GRAPHS! YOU'LL GET BRAINLIEST IF YOU'RE CORRECT!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!