1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
9

What is the percent chance of getting 5 twice if there is only a 1/12 chance of spinning the wheel on it. I multiplied the 1/12

by itself to get 1/144 and got a percent less that 0.8. Was I correct?
Mathematics
2 answers:
cluponka [151]3 years ago
8 0
You are in fact correct, because the keyword there is "twice" and the 1/12 chance would be multiplying 1/12 alone, so the probability would be 0.8%. Once again, you are correct.
Trava [24]3 years ago
7 0
Whats the awnser options 

You might be interested in
Plz help <br><br> Hhhhhhhheeeeeeeeellllllllllppppppppp
anastassius [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g

3000g [divide by 1000 to get answer in kg]

3kg = D

8 0
3 years ago
You have decided to purchase a car for $22,346.16. The credit union requires a 10% down payment and will finance the
sukhopar [10]

Answer:

(b) \$24,169.60

Step-by-step explanation:

Given:  Cost of car is \$22,346.16

            Sales tax is 7.6\%    

             The license and title  charges are \$125.13

To find: The amount that the credit union will finance.

Solution:

We have,  

Cost of car=\$22,346.16  

Sales tax is 7.6\% of \$22,346.16

Therefore,  

sales tax =\frac{7.6}{100}\times22,346.16=\$1698.31

The license and title  charges =\$125.13

Now, the amount that the credit union will finance is

cost of car+sales tax+the license and title  charges

=\$22346.16+\$1698.31+\$125.13

=\$24,169.60

Hence, the amount that the credit union will finance is \$24,169.60.

So, (b) \$24,169.60 is correct.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?
valentinak56 [21]

Answer:

$6.08 per pound

Explanation:

30 ounce ⇒ $11.40

conversions:

  • 16 ounce ⇔ 1 pound
  • 1 ounce ⇔ 0.0625 pound

solve:

  • 0.0625(30) pound ⇒ $11.40
  • 1.875 pound ⇒ $11.40
  • 1 pound ⇒ $6.08
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
The equation 24x2+25x−47 ax−2 =−8x−3− 53 ax−2 is true for all values of x≠ 2 a , where a is a constant. What is the value of a?
lesantik [10]
I swear if it’s wrong I’m sorry ok but it’s 3 for me
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car rental company charges rs 500 a day
Montano1993 [528]

Answer:

total bill=1644

let he drives x kilometer

then

500*2+8*x=1644

1000+8x=1644

8x= 1644-1000

8x= 644

x= 644/8=80.5 km

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP! I WILL MAKE YOU BRAINLIST!
    14·1 answer
  • For each mile that Jason runs, Meagan runs 1/4 Mile farther. If Jason ran 6 miles,how far did Megan run ?
    12·1 answer
  • Which situation results in a final value of zero? choices are in the screenshot.
    12·1 answer
  • Plz hurry brainleist and 17 or 18 points garranteed
    10·2 answers
  • У
    7·1 answer
  • Use the distributive property to write an expression that is equivalent to 6(3 + 4x)
    11·1 answer
  • Someone the answer pls
    14·1 answer
  • Place the indicated product in the proper location on the grid.<br> (2a^x+1/2b^x)^2
    9·2 answers
  • Graph the line based on the following information. <br><br> y−intercept: 2 Slope: − 4/1<br> ​
    13·2 answers
  • A) Write an expression to represent the amount of money you
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!