1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
2 years ago
15

The following information is available for Crane Company: Sales $480000 Total fixed expenses $150000 Cost of goods sold 290000 T

otal variable expenses 260000 A CVP income statement would report __________.
Business
1 answer:
r-ruslan [8.4K]2 years ago
6 0

Answer:

The CVP income statement would report a contribution margin $220000.

Explanation:

CVP income statement

sales                               $480000

total variable cost          ($260000)

contribution margin       $220000

total fixed expenses      ($150000)

operating income            $70000

Therefore, The CVP income statement would report a contribution margin $220000.

You might be interested in
On January 1, 2016, Brian's stock portfolio is worth $100,000. On September 30, 2016, $5,000 is withdrawn from the portfolio, an
defon

Answer:

1.93%

Explanation:

The time weighted rate of return will be computed by combining the return at every time period demarcated by a withdrawal/addition.

<em>Time 1: Jan 1, 2016 to Sep 30, 2016</em>

start value = 100,000; end value = (105,000+5,000) = 110,000

Return = \frac{110,000}{100,000}=1.1

<em>Time 2: Sep 30, 2016 to Sep 30, 2017</em>

start value = 105,000; end value = 108,000

Return = \frac{108,000}{105,000}=1.028571

<em>Time 3: Sep 30, 2017 to Dec 31, 2017</em>

start value = (108,000 + 3,000) = 111,000; end value = 100,000

Return = \frac{100,000}{111,000}=0.900901.

Therefore, time weighted return

= (1.1 * 1.028571 * 0.900901) - 1

= 0.019305

= 1.93%.

3 0
2 years ago
Pros and cons on outdoor advertising
Mademuasel [1]
If I'm correct-- by outdoor advertising do you mean commercials and ads encouraging people to go outside?
7 0
3 years ago
Allure Company manufactures and distributes two products, M and XY. Overhead costs are currently allocated using the number of u
Crazy boy [7]

Answer:

Results are below.

Explanation:

<u>First, we need to calculate the allocation rates:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Production setups= (73,000 / 30)= $2,433.33 per setup

Material handling= (49,000 / 91)= $538.46 per number of part  

Packaging costs= (246,000 / 156,000)= $1.58 per unit

<u>Now, we need to allocate costs to Product XY:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Production setups= 2,433.33*18= 43,799.94

Material handling= 538.46*23= 12,384.58

Packaging costs= 1.58*60,000= $94,800

Total allocated costs= $150,984.52

<u>Finally, per unit basis:</u>

Unitary cost= 150,984.52 /60,000= $0.27

8 0
2 years ago
Consider This) Susie purchased a nonrefundable ticket to a soccer match for $20. It will cost her $10 worth of gas and wear and
kumpel [21]

Answer:

The $20 ticket to the match.

Explanation:

The sunk cost would be the $20 ticket to the match.

3 0
3 years ago
Andrea Apple opened Apple Photography, Inc. on January 1 of the current year. During January, the following transactions occurre
nalin [4]

Answer:

Apple Photography, Inc.

Based on this information, the balance in the cash account at the end of January would be:_____.

b) $12,115.

Explanation:

a) Cash Account

Common Stock   $13,600

Insurance              (2,200)

Service Revenue   5,800)

Rent                       (1,600)

Office equipment (3,200)

Utilities                     (285)

Balance                $12,115

b) Apple Photography, Inc had a balance in the cash account at the end of January of $12,115 which was the difference between the cash inflows and cash outflows during the month.  The inflows represented cash received by Apple Photography  from the owners and customers and the cash paid for running the business.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • In long-run equilibrium, a purely competitive firm will operate where price is:
    7·1 answer
  • Taylor Inc. has some material that originally cost $65,500. The material has a scrap value of $56,300 as is, but if reworked at
    7·1 answer
  • What are some considerations in choosing a financial institution?
    14·1 answer
  • Which of the following statements is correct?
    14·1 answer
  • From a customer service perspective, one of the four important characteristics for global market and strategy is technology comp
    8·1 answer
  • Yolo Windows, a manufacturer of windows for commercial buildings, reports the following account information for last year (all c
    15·1 answer
  • XYZ Co. decided to create a petty cash fund. They estimated that $100 would be needed in the fund. Demonstrate the correct journ
    14·1 answer
  • A 3-year bond has an 8.0% coupon rate and a $1,000 face value. If the yield to maturity on the bond is 10%, calculate the price
    11·1 answer
  • A group of 10 golfing buddies have the following annual incomes: $32,000, $12,000, $56,000, $120,000, $10,000, $38,000, $70,000,
    14·1 answer
  • Where do you report a stolen credit card to efta standards or pci standards
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!