Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts
2 answers:
The unit rate is $1.50 per shirt.
To find this, divide 6$ by 4 shirts to get 1.5
You might be interested in
I think dialogue sorry if it is wrong
Answer: 3/2 I’m on something similar rn
Step-by-step explanation:
Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
Answer:
7
Step-by-step explanation:
bc
since the original price was ninety we have to multiply 5/6 by 90
90/1(5/6)
=450/6
=75