1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
3 years ago
11

Can you give me the answers to this

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
3 0
This is the site i use for textbooks and worksheets
 http://www.slader.com/subject/math/algebra/textbooks/ 

You might be interested in
What is <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%20%20%5Csqrt%7B36%7D%20" id="TexFormula1" title=" - \sqrt{36} " alt=" - \sq
Crazy boy [7]
-\sqrt{36}=-6\ \text{because}\ -6^2=-36
6 0
3 years ago
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also need $7.30 for
Aneli [31]

Answer:

A fruit stand has to decide what to charge for their produce.

They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.

TO DETERMINE

To put this information into a system of linear equations.

TO find a unique price for an apple and an orange

EVALUATION

Let the price of an apple = x and price of an orange = y

So From the first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

\sf{x + y = 5.30}x+y=5.30 - - - - Equation 1

Again from second condition that they need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges we get

\sf{x + 2y = 7.30}x+2y=7.30 - - - - Equation 2

So the required Set of linear equations are

x + y = 5.30

x + 2y = 7.30

Equation (2) - Equation (1) we get

y = 2

From Equation (1) we get

x = 5.30 - 2 = 3.30

Hence price of an apple = $ 3.30

The price of an orange = $ 2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help hurry. Drag each number to the correct location on the table.
Kaylis [27]

Answer:

Between -2 and 1 is -0.5 and 0.5

Below -2 is -4.5 and -2.5

Above 1 is 4 and 1.5

Step-by-step explanation:

Can i have brainliest?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the funtion satisfy the mean value theorem on the given interval? f(x)=e^-5x, [0,2]
brilliants [131]
Yes, because it is continuous on [0,2] and differentiable on (0,2), the theorem states that there must exist some value c where a line tangent to c is parallel to the secant line through 0 and 2.
7 0
3 years ago
Josh is solving the equation 2 % + 2% and predicts that his
UkoKoshka [18]

Answer: 24 is the LCD

He is correct.

4 20/24 or 4 5/6 simplified

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the piecewise at x=-4 and x=4
    10·1 answer
  • What number :Increased by 130% is 69 i rlly need help!!!
    7·2 answers
  • The sum of two integers with different signs is 8
    11·1 answer
  • Identify the meaning of the variables in the point slope from of the a lines
    10·1 answer
  • Rewrite the following equation in slope-intercept form.
    6·1 answer
  • Dasha bought 96 feet of rubber pipe and 128 feet of plastic pipe. She wanted to cut each pipe into 8 equal pieces.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!! Lines BC and EF meet at A. Set up an equation to find the value of x. Find the measurements of EAH and HAC
    9·1 answer
  • The discount on a new coat is $175. This is a discount of 20% what is the original selling price of the coat?
    11·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • Can someone help me?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!