1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
7

What is the circumference of the circle? Round your answer to the nearest foot

Mathematics
1 answer:
Nat2105 [25]3 years ago
5 0
It would be 78.5 because if you do the work for example here is work i did for a question on my quiz


Where "C" is circumference and "d" is diameter.

Substituting your values in, we have:



Which, when rounded, is 37.7.
 thats my work but when you do your work for your question you get 78.58 and you would round to the nearset tenth and you get 78.5

Hope this helps:) please mark branliest would really apperciate it thx
You might be interested in
Expand the following using the Binomial Theorem and Pascal’s triangle. (x + 2)6 (x − 4)4 (2x + 3)5 (2x − 3y)4 In the expansion o
ivolga24 [154]
\bf (2x+3)^5\implies 
\begin{array}{llll}
term&coefficient&value\\
-----&-----&-----\\
1&&(2x)^5(+3)^0\\
2&+5&(2x)^4(+3)^1\\
3&+10&(2x)^3(+3)^2\\
4&+10&(2x)^2(+3)^3\\
5&+5&(2x)^1(+3)^4\\
6&+1&(2x)^0(+3)^5
\end{array}

as you can see, the terms exponents, for the first term, starts at highest, 5 in this case, then every element it goes down by 1, till it gets to 0

for the second term, starts at 0, and every element it goes up by 1, till it gets to the highest

now, to get the coefficient, they way I get it, is "the product of the current coefficient and the exponent of the first term, divided by the exponent of the second term plus 1"

notice the first coefficient is always 1

so...how did we get 10 for the 3rd element?  well, 5*4/2
how did we get 10 for the fourth element?  well, 10*2/4


\bf (2x-3y)^4\implies 
\begin{array}{llll}
term&coefficient&value\\
-----&-----&-----\\
1&&(2x)^4(-3y)^0\\
2&+4&(2x)^3(-3y)^1\\
3&+6&(2x)^2(-3y)^2\\
4&+4&(2x)^1(-3y)^3\\
5&+1&(2x)^0(-3y)^4
\end{array}


\bf (3a+4b)^8\implies 
\begin{array}{llll}
term&coefficient&value\\
-----&-----&-----\\
1&&(3a)^8(+4b)^0\\
2&+8&(3a)^7(+4b)^1\\
3&+28&(3a)^6(+4b)^2\\
4&+56&(3a)^5(+4b)^3\\
5&+70&(3a)^4(+4b)^4\\
6&+56&(3a)^3(+4b)^5\\
7&+28&(3a)^2(+4b)^6\\
8&+8&(3a)^1(+4b)^7\\
9&+1&(3a)^0(+4b)^8
\end{array}

and from there, you can simplify the elements of the expansion by combining the coefficients

like for example, the 7th element of (3a+4b)⁸ will then be 1032192a²b⁶
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer from each drop-down menu.
kow [346]

Triangle ABC and triangle XYZ are similar based on angle-side-angle criterion.

Triangle ABC and triangle RQP are similar based on side-angle-side criterion.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

Two triangles are said to be congruent if they have the same shape and their corresponding sides are congruent.

Triangle ABC and triangle XYZ are similar based on angle-side-angle criterion.

Triangle ABC and triangle RQP are similar based on side-angle-side criterion.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

5 0
1 year ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line passing through the point A(2, 0) that is parallel to the line y = 3x−5
satela [25.4K]

Answer:

y = 3x-6

Step-by-step explanation:

y = 3x−5

This is in slope intercept form

y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept

m =3

Parallel lines have the same slope

We have the slope m=3 and a point (2,0)

y = mx+b

y = 3x+b

Substituting the point into the equation to solve for b

0 = 3(2)+b

0 = 6+b

b = -6

y = 3x-6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
U GET BRAINLIEST IF ANSWER CORRECTLY
tangare [24]
1)5/24
2)1 and 1/3 im not sure 
3)1 and 1/3
4)1/7
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Pens cost $0.20 each. Pencils cost $0.15 each. Write an algebraic expression that represents the total cost of buying p pens and
    8·1 answer
  • The GCF of two numbers is 871. Both numbers are even and neither is divisible by the other. What is the smallest that these two
    7·1 answer
  • A savings account earns 5% simple interest per year. The principal is $1200. What is the balance after 4 years?
    5·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP
    8·1 answer
  • Which transformations could be performed to show that
    14·1 answer
  • HURRY AND HELP ME PLEASE BRAINLESS<br> What is (2x - 15 / 48 + 7 =???)
    15·2 answers
  • If I buy a dozen cupcakes for $16.80, How much will 16 cupcakes cost.​
    9·1 answer
  • ( Please help me on this question, thank you, &lt;3 )
    9·2 answers
  • An expression is written. 3x2 + 5xy+ y? If x = 4 and y = 2, what is the value of the expression ?​
    6·1 answer
  • What value is equivalent to 32 · 43?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!