Answer:
i hope its correct
Step-by-step explanation:
11x + 2y=68 ------------1
5x+y=13 ------------2
y= 13-5x. ------------3
put 3 into 1
11x +2(13-5x) =68
11x +26 -10x =68
x=42
put x =42 into 2
5(42) +y =13
210+y=13
y=13-210
y=197
You regroup because the 4 in 64 plus the 3 in 43 equals 7, then you move onto the tens place, and 60 plus 40 equals 100, so that is how. Your answer is 107.
Answer:
1st equation is x=11
2nd equation is ???
Step-by-step explanation:
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Real world problem for 11x = 385
Sam brought home 385 packs of string for the party. At the party, Sam invites 11 people, and wants to give each person the same amount of string. How much string does each person get?