6 pencil cases would cost $5.94.
You can create an expression to represent the scenario.
6×$0.99
=$5.94 for 6 pencil cases
Answer:
it will probably take the same amount of time since they are cooking the same amount and the food doesn't take any less to cook if there's more people but they could tidy and bring the food out faster but the time to cook the food will remain the same.
2y * 3
2(8) * 3
16 * 3
48
The answer is 48 when y = 8
Total pay before deductions is gross pay <==
total pay after deductions is net pay
Answer: -4
Step-by-step explanation:
3x + 4 = -8
3x= -12
x = -4
<!> Brainliest is appreciated! <!>