Already answered the other question which was the same
8= 2 liters of punch
16= 4 liters of punch
20= 5 liters of punch
28= 7 liters of punch
H= -16
Step-by-step explanation:
Answer:


Step-by-step explanation:
Required
The equation in slope intercept form
Solving (3):


The equation in slope intercept form is:

This gives:

Expand


Solving (5):


The equation in slope intercept form is:

This gives:

Expand


Answer:
3.14159265358979323846264338327950288419716... thats all i know, but i havent studied it in a while
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.