Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Combined in mathematics is to add together to find a total. If you combine 1 and 2 you get 3.
To solve this question, we have to find the equation of the circle with given center and where it passes. Doing this, we get that the equation of the circle is:

Equation of a circle:
The equation of a circle with center
and radius r is given by:

Center at (16, 30)
This means that 
Thus

Passes through the origin:
We use this to find the radius squared, as this means that
is part of the circle. Thus



Thus, the equation of the circle is:

For another example to find the equation of a circle, you can look at brainly.com/question/23719612
Answer:
B? I am confused.
Step-by-step explanation:
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
A. City voters were asked about candidates. That seems to be random.
B. A survey about singers took place at a specific concert. Naturally, the people who are there like this singer. It is not random.
C. Customers were asked about food at a pizza shop. Naturally, they like pizza. This is not random.
D. An email survey was sent. Mostly people who own computers will respond. This is not random.
Answer: A.