1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
15

Which expression is equivalent to 10x^6y^12/-5x^-2y^-6? Assume .x=0.y=0.

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]3 years ago
4 0
For this case we have the following expression:
 (10x ^ 6y ^ 12) / (- 5x ^ -2y ^ -6)
 Rewriting we have:
 (10 / -5) * ((x ^ 6y ^ 12) / (x ^ -2y ^ -6))
 (-2) * ((x ^ 6y ^ 12) / (x ^ -2y ^ -6))
 Then, for power properties:
 (-2) * (x ^ (6 - (- 2)) and ^ (12 - (- 6)))
 (-2) * (x ^ (6 + 2) and ^ (12 + 6))
 (-2) * ((x ^ 8y ^ 8)
 For x = 0, y = 0, we have:
 (-2) * ((0 ^ 8) (0 ^ 8))
 0
 Answer:
 
An expression that is equivalent when x = 0 and y = 0 is:
 
0
You might be interested in
Help me please <br> I’m doing a test and cant get this
ella [17]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

first you get rid of the exponents and get

9+25-2×9

then you multiply and get

9+25-18

then you add And get

34-18

lastly you subtract to get your answer which is

16

7 0
3 years ago
A jar of natural peanut butter normally cost $4.00. Today its on sale for $3.60. What is the percentage of the discount
mafiozo [28]

Answer:

Ambitious

Answer

Find out the what is the percentage of this discount .

To prove

Formula

Discount = Marked price - selling price

As given

a jar of natural peanut butter normally costs $4.00 .

it's on sale for $3.60 .

thus

Marked price = $4.00

selling price = $3.60

put in the above formula

Discount = 4.00 - 3.60

              = 0.4

Formula

put the value

Discount percentage = 10%

Option (a) is correct .

Hence proved

8 0
3 years ago
Hmm, I need someone to answer this. Just answer it right, if you don't know it then don't answer, It's annoying. It's probably r
Phoenix [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

A)

f(s)=2s+25 and s(w)=25w

f(w)=2(25w)+25

f(w)=50w+25

B)

The ujits for the composite function are f=number of flowers and w=number of weeks.

C)

f(30)=50(30)+25

f(30)=1500+25

f(30)=1525

3 0
3 years ago
There are 2 big dogs and 4 small dogs how many dogs are there? Use circle to solve draw to show your work . Write number sentenc
VikaD [51]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is 6 and the sentence is 4+2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 kg of beef costs £51<br> Max buys 2 kg of beef.<br> Work out how much Max pays
balandron [24]

Find the rate:

51 ÷ 3 = £17

1 kg of beef = £17

2 kg of beef = £17 × 2 = £34

2 kg beef = £34

3 0
3 years ago
Other questions:
  • (3n4 + 6n + 6n)– (n+4n4 + 7n)
    13·2 answers
  • Neilson Company publishes data on the typical American and his television viewing habits. Fifteen adults filled out questionnair
    8·1 answer
  • What are all the factors of 120
    14·2 answers
  • Two-fifths of one less than a number is less than three-fifths of one more than that number. What numbers are in the solution se
    7·1 answer
  • You are making a colorful cake for a birthday party and need to use 4 drops of food coloring for every 5 ounces of icing. How ma
    9·1 answer
  • Write the phase as an expression.<br><br> 10 less than the quotient of 24 and a number t
    8·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
  • Write and graph an equation in point-slope form that passes through the point (4, -3)
    12·1 answer
  • Look at the stem-and-leaf plot.
    13·1 answer
  • HELP PLEASE ASAP!!! James has 822 feet of rope. There are 19 teams of hikers. If James gives an equal amount of rope to each tea
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!