1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
11

Please help I don't know this and it's due today 5 - x = 12

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
7 0
5 - x = 12

We're essentially just trying to get "x" onto its own side.

So, simply subtract 5 from both sides.

-x = 12 - 5

Simplify.

-x = 7

Now, divide both sides by -1.

x = -7

~Hope I helped!~
You might be interested in
there are 112 students going on a field trip to pan for gold if they are going in vans that hold 6 students eat how many Vans ar
diamong [38]

Answer:

18 because it all the kids can fit in all the vans

6 0
3 years ago
A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
lozanna [386]

Answer:

$2.1 per pound

Step-by-step explanation:

price/pounds

52.92 / 25 = 2.1

8 0
3 years ago
The cost of a service call to fix a washing machine can be expressed by the linear function y = 45 x + 35, where y represents th
agasfer [191]

Answer:

45 is the cost per hour  

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
For f(x)=2x+1 and g(x)=x+14 , find (g o f) (x).
Nataliya [291]

Answer:

(g o f) (x) = 2x + 16

Step-by-step explanation:

" (g o f) (x) )" is called "the composition of f and g."

Evaluating this involves substituting the function f(x) = 2x + 1 for x in g(x) = x+14:

(g o f) (x) = 2(x+1) + 14, or

(g o f) (x) = 2x + 2 + 14, or

(g o f) (x) = 2x + 16

7 0
3 years ago
Expand the following:<br> c) 4(2x +1)
murzikaleks [220]

Answer:

= 4(2x +1)

= 4× 2x + 4×1

= 8x +4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • AAA Taxi charges $1.75 for the first mile and $1.05 for each additional mile. How far could Mrs. Leslie travel for $20 if she ti
    7·1 answer
  • What the best subject
    8·2 answers
  • Write this number in expanded form 73,489
    14·2 answers
  • A cubic centimeter can be expressed as<br> a.cm3 or cc<br> b. ccm<br> c. ccm3<br> or d.ct
    10·2 answers
  • Suppose the quantity demanded weekly of the Super Titan radial tires is related to its unit price by the equation p + x2 = 225 w
    9·1 answer
  • Are 0.5 and 0.50 the same
    7·2 answers
  • Which is the better buy? 2-yard piece of linen for $21.60 or a 2 foot piece of linen for $7.02
    11·2 answers
  • The Mittle family's budget was $4,200 in November. If they spend 12% of their monthly budget on medical How much money did they
    10·1 answer
  • There are 150% more MMs in the regular size bag than the fun size. If there are 6 MMs in the fun size bag, how many are there in
    6·2 answers
  • Can someone plss help ASAP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!