1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
2 years ago
9

Julio can buy a box of 20 pencils for $2.80. What is the unit rate in dollars per pencil?

Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]2 years ago
3 0

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

When you divide the cost of pencils to the amount the pencils is the amount of each pencil.

You might be interested in
Many people are surprised to find that math is found in the Bible in many places. God created all things and sustains all things
uranmaximum [27]

Answer:

Solid 1:

T.A. = 2(wl + hl + hw)

T.A. = 2(2 * 8 + 4 * 8 + 4 * 2)

T.A. = 2(16 + 32 + 8)

T.A. = 32 + 64 + 16

T.A. = 96 + 16

T.A. = 112m^2

V = w * h * l

V = 2 * 4 * 8

V = 8 * 8

V = 64m^3

M = 0.003 * 64

M = $0.19

Solid 2:

T.A. = l sqr(l^2 + 4 * h^2) + l^2

T.A. = 6 sqr(6^2 + 4 * 5^2) + 6^2

T.A. = 106m^2

V = 1/3 * b * h

V = 1/3 * 36 * 5

V = 12 * 5

V = 60m^3

M = 0.003 * 60

M = $0.18

Solid 3:

T.A. = (2 * pi * r^2) + (2 * pi * r * h)

T.A. = (2 * pi * 2.5^2) + (2 * pi * 2.5 * 3.5)

T.A. = (2 * pi * 6.25) + (2 * pi * 2.5 * 3.5)

T.A. = 39.27 + 54.98

T.A. = 94.25m^2

V = pi * r^2 * h

V = pi * 2.5^2 * 3.5

V = pi * 6.25 * 3.5

V = pi * 21.88

V = 68.72m^3

M = 0.003 * 68.72

M = $0.21

Solid 4:

T.A. = pi * r^2 + pi * r * sqr(r^2 + h^2)

T.A. = pi * 4^2 + pi * 4 * sqr(4^2 + 6^2)

T.A. = pi * 16 + pi * 4 * sqr(16 + 36)

T.A. = 50.26 + 12.56 * sqr(52)

T.A. = 62.82 * sqr(52)

T.A. = 140.9m^2

V = 1/3 * pi * r^2 * h

V = 1/3 * pi * 4^2 * 6

V = 1/3 * pi * 16 * 6

V = 1/3 * pi * 96

V= pi * 32

V = 100.5m^3

M = 0.003 * 100.5

M = $0.30

Solid 5:

T.A. = 4 * pi * r^2

T.A. = 4 * pi * 2.6^2

T.A. = 4 * pi * 6.76

T.A. = pi * 27.04

T.A. = 84.95m^2

V = 4/3 * pi * r^3

V = 4/3 * pi * 2.6^3

V = 4/3 * pi * 17.576

V = pi * 23.434

V = 73.62m^3

M = 0.003 * 73.62

M = $0.22

Write a paragraph that answers the following questions:

● Do all of the solids hold between 60 and 70 cubic inches?

● Which solid is the most cost efficient (the packaging with the smallest materials cost that holds between 60 and 70 cubic inches)?

● Would the Ark be most cost efficient solid for packaging? Why or why not?

● Which solid would you recommend using? Why?

● Why do you think that God was very specific in the measurements that He gave Noah for the Ark? Be sure to use some of your findings from this project to support your answer.

Of the five shapes, only the rectangular prism, the square pyramid, and the cylinder held between 60 and 70 cubic inches. The square pyramid was the most cost efficient, holding a price of $0.18. A rectangular prism would not be the most efficient shape cost wise, however it would be sufficient to hold the materials. I think I would recommend the rectangular prism for this project, because it is the second most cost efficient and holds a greater volume for use. I think God gave Moses the exact plans needed to perfectly fit all his animals. I think he wanted to prove to Moses his power and knowledge by providing the exact amount needed. In this project I took the measurements and I used them to discover which was best suited to serve the purpose needed, but God already knew and used it as a lesson in faith for Moses.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please solve, 20 points to whoever answers right
Vladimir79 [104]

Answer:

When the probe reaches the ocean floor, the horizontal distance of the probe from the team's ship on the ocean's surface will be approximately 1625 meters.

Step-by-step explanation:

tan=opposite/adjacent

tan67.4°=3900/x

2.40=3900/x

cross multiply

2.40x=3900

divide via by 2.40

2.40x/2.40=3900/2.40

x=1625

When the probe reaches the ocean floor, the horizontal distance of the probe from the team's ship on the ocean's surface will be approximately 1625 meters

7 0
2 years ago
3. A utility pole is 38 ft tall. The pole creates a 53 ft shadow. What is the angle of elevation of the sun? Round your answer t
dybincka [34]

Answer:

The angle of elevation of the sun is 36\degree.

Step-by-step explanation:

Let x be the angle of elevation of the sun as shown in the diagram.


Then the side length which is 38 feet is opposite to x and the side length which is 53 feet is adjacent to x.


Therefore we use the trigonometric ratio that involves the opposite and adjacent sides, which is the tangent ratio.


\tan x=\frac{38}{53}


\Rightarrow \tan x=0.71698


We solve for x to get,


x=\arctan (0.71698)


\Rightarrow x=35.63981


To the nearest degree, the angle of elevation is 36\degree







4 0
3 years ago
A city built a new subway system in 2001. This graph shows the daily number of mass transit trips and the daily number of car tr
adelina 88 [10]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is the correct answer, because ever since the transit system was made, car rides went down and down.

8 0
3 years ago
What is the probability each player has a winning?
olganol [36]
You have a 1 in 50 chance (ie A)
Explanation:
Let's start with the first bag. In it sits 5 numbers. So, you have a 1 in 5 chance that the number picked will be yours.

Now, let's consider the second bag. You have 10 different numbers and only one of yours may be picked. Hence, you have a 1 in 10 chance that yours will get picked.

Since we want them simultaneously, we will need to multiply the two probabilities together, yielding a 1 in 50 chance.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph below could be the graph of which exponential function
    11·2 answers
  • If you want to buy an item in a store that costs $25 an is on sale for 10% off
    9·1 answer
  • Suppose a certain outlet chain selling appliances has found that for one brand of stereo system, the monthly demand is 240 when
    13·1 answer
  • Evaluate.<br> 6!4!<br> -----<br> 5!2
    14·1 answer
  • Tables do not include numerical data. True or false?
    14·2 answers
  • Easy geometric shapes question!
    15·2 answers
  • AKAJAXOSPAPXODAOAPA HELP
    9·1 answer
  • (90 points) I need some help on how to write this graph as an equation. Here's the instructions I was given.
    7·1 answer
  • Hai, I need help ;)
    8·2 answers
  • If the price of pineapple juice was $4.50 a gallon and it is now $5.75 a gallon, what is the percentage change in price
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!