1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
9

Julio can buy a box of 20 pencils for $2.80. What is the unit rate in dollars per pencil?

Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]3 years ago
3 0

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

When you divide the cost of pencils to the amount the pencils is the amount of each pencil.

You might be interested in
Please help
elena-14-01-66 [18.8K]

Brainly is so proper why is no one saying inappropriate things?

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The number of students in each class is shown. 9,23,18,14,20,26,14,18,18,12,8,13,21,22,28,10,7,19,24,20 complete each frequency
andrezito [222]
You need paper to do this not people.
8 0
3 years ago
There are 16 girls and 12 boys on the cross country team. What fraction of the team is made up of boys
nordsb [41]
The answer is 3/7 of the team is boys
5 0
3 years ago
julio has 6 pounds of flour to make 5 cakes. if the cakes are equal in size how much flour will be used in each cake?​
NeTakaya

Answer:

6×5=30

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. What is the value of the number in the thousandths place of 1079.483?​
Luden [163]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to question 3. Letter A?
    9·2 answers
  • What is the point-slope form of a line that has a slope of 5 and passes through
    10·1 answer
  • How many solutions does x2 - 10x=-25 have?
    7·1 answer
  • Links will get banned​
    10·1 answer
  • The coordinates below represent a triangle that was dilated. J(-3, -12) à J’(-2, -8) K(-6, -15) à K’(-4, -10) L(-9, -12) à L’(-6
    14·1 answer
  • I need some help please?
    10·1 answer
  • Please help! Drag the correct steps into order to solve the equation 5x+5=−10 for x. (see the attachment)
    10·1 answer
  • Please help me It's math I will give you extra points.
    9·1 answer
  • A relation R exists such that for every input (x ), the output is −x . Which statement about the relation R is correct?
    6·1 answer
  • Solve x: 60 pts if u can figure it out and the first one gets brainiest answer
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!