1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
11

Is this answer correct?

Mathematics
1 answer:
slavikrds [6]3 years ago
4 0
NO. Sine is opposite/hypotenuse, so the answer should be 24/25
You might be interested in
How does knowing properties of exponents
Amanda [17]

Answer:

It makes it easier to understand math and helps you answer the problem of which math you are doing.

Step-by-step explanation:

They are just a method used to do math

7 0
3 years ago
Fill the solution to the following equations​
OLga [1]
There are no equations
3 0
3 years ago
Find the area of the following shape, you must show all work to recieve credit,
svp [43]
What is the shape for your problem?


7 0
3 years ago
Yolanda buys
Stells [14]

Answer:

The unit price is 4.15 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

- Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $24.07

- We need to find the unit price in dollars per gallon

- Unit price means the price of each gallon

∵ The number of gallons = 5.8 gallons

∵ The price of the gallons = $24.07

∵ The unit price = the amount of money ÷ number of gallons

∴ The unit price = 24.07 ÷ 5.8

∴ The unit price = 4.15 dollars per gallon

* <em>The unit price is 4.15 dollars per gallon</em>

3 0
2 years ago
9+X+3X-5 simplify expression
Lelu [443]
4 + 4X is the expression simplified
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with graph please asap, 12 points!
    14·2 answers
  • Write the point-slope form of the line that passes through (5,5) and is perpendicular to a line with a slope of 1/4 include all
    13·1 answer
  • Kevin has $24 to buy a gift for his cousin. He found a gift of $22. With 5% sales tax added on, will Kevin have enough money to
    14·2 answers
  • the product of two numbers is 450. The first number is half of the second number. Which equation can be used to find x, the grea
    5·1 answer
  • A gambling book recommends the following "winning strategy"for the
    5·1 answer
  • About insectivorous plants
    8·1 answer
  • Find the volume of the rectangular pyramid please help me guys
    8·2 answers
  • 5x+3y=15 <br> solve for y
    7·1 answer
  • Can someone help me with this... also can you do this on paper...
    12·2 answers
  • Find the midpiont between y and 31 is -5 find y
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!