1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
13

Can somebody help me???!!!!:/

Mathematics
1 answer:
PilotLPTM [1.2K]2 years ago
3 0
26,000,000,000=2.6\cdot10^{10}\\\\
\dfrac{4.94\cdot10^{13}}{2.6\cdot10^{10}}=\boxed{1.9\cdot10^3}
You might be interested in
Zachary buys a new car. The original price of the car is $29,100. The price of the car is then reduced by 15% because of a holid
zysi [14]

Answer:

25477.05

Step-by-step explanation:

Based on the given conditions, formulate: 29100 x (3% + 1) x (1 - 15%)

Calculate the sum or difference: 29100 x 1.03 x 0.85

Calculate the product or quotient: 25477.05

8 0
2 years ago
Untitled Question *
Zielflug [23.3K]

Answer:

8 sandwiches

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I need help with this we my class skipped this section
Sati [7]

Answer:

v^ 3 = 1000

so v = cube root of 1000

    v = 10

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the waist to hip ratio? Calculate the WHR of a male with a waist measurement of 40 inches and hip measurement 2 inches l
aev [14]
Waist to Hip Ratio (WHR)  =  Waist Measurement / Hip Measurement

Waist Measurement = 40 inches
Hip Measurement = 2 inches less =  (40 -2) = 38 inches.

Waist to Hip Ratio (WHR)  =  40/38 =  1.0526

8 0
3 years ago
A line passes through the two given points. Is it vertical, horizontal,or neither?<br>(8,3), (8,-4)​
Katena32 [7]

Answer:

horizontal.

Step-by-step explanation:

it goes straight up

5 0
3 years ago
Other questions:
  • patty's pies made 2 peach pies using 10 cups of peaches. they made 3 pies using 15 cups of peaches and 4 pies using 20 cups of p
    15·2 answers
  • Two quantities are related, as shown in the table:
    13·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • If f (x) = StartRoot x minus 3 EndRoot, which inequality can be used to find the domain of f(x)?
    8·2 answers
  • Giving that ai +bj 5i-2j are perpendicular find the value of a if b=3​
    14·1 answer
  • v11.1% complete This is a Single Choice Question; skip ahead to question content A B C D E Confirm The label on a ceiling lighti
    6·1 answer
  • 20*20*65*78*f = 90008<br>What is 'f"?<br>Please
    12·2 answers
  • If the slope of F(x) was multiplied by -2/7 and the y-intercept was decreased by 7 to create a new fuction G (x) describe the tr
    10·2 answers
  • Which angles are corresponding angles?
    8·1 answer
  • Someone please help me find y if you don’t mind Thankyouu so much
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!