Answer:
403.75
Step-by-step explanation:
we can write the following equation
.75m+145=price
we just need to plug in 345 for m
.75*345+145=price
put this into a calculator and get 403.75
Answer:
11 1/9
Step-by-step explanation:
3 1/3 x 3 1/3
= 10/3 x 10/3
= 100/9
= 11 1/9
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
-2........................