1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
6

Lena needs $50 to buy some notebooks. She had saved $2 and plans to work as a babysitter to earn $8 per hour.

Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
8 0
<span>2 + 8n ≤ 50, so n ≤ 6 </span>
You might be interested in
The lengths of two sides of a right triangle are given. Find the length of the third side. Round to the nearest tenth if necessa
SVEN [57.7K]
Would be around 24.759
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
22. A parabola equation is given as y = 3(x - 2)^2 + 5. What are the coordinates of the vertex?
sergiy2304 [10]

Answer:

(2, 5)

Step-by-step explanation:

The x coordinate is the number inside the parentheses, but with the opposite sign, 2

The y coordinate is the number at the end

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hi can anyone help me with this ..​
aleksley [76]

Answer:

n = π/6, π/4, 3π/4, 5π/6

Step-by-step explanation:

sin(3n) − sin n = cos(2n)

Use double and triple angle formulas:

(3 sin n − 4 sin³ n) − sin n = 1 − 2 sin² n

2 sin n − 4 sin³ n = 1 − 2 sin² n

4 sin³ n − 2 sin² n − 2 sin n + 1 = 0

Factor by grouping:

2 sin² n (2 sin n − 1) − (2 sin n − 1) = 0

(2 sin² n − 1) (2 sin n − 1) = 0

Solve:

2 sin² n − 1 = 0

2 sin² n = 1

sin² n = 1/2

sin n = √2/2

n = π/4, 3π/4

2 sin n − 1 = 0

2 sin n = 1

sin n = 1/2

n = π/6, 5π/6

4 0
2 years ago
Reading test is compared for two students. The mean of Alice's reading test is 82. The mean of Adam's reading test is 85. What c
zalisa [80]

Answer:

i think it's

Adam averages better than Alice

Alice averaged less than Adam

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
10 pounds of onions cost $100 how many pounds of onions can get with $150
erma4kov [3.2K]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

$100 / 10 pounds = $10 / pound

$150 / 10 dollars  = 15 pounds of onions

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope between (3,2) and (-2,3)
    13·1 answer
  • Find the value of x xx in the isosceles triangle shown below.
    5·1 answer
  • 3x + 8y = 85 7x -2y =33 (solve the following equations)
    5·2 answers
  • Solve the two-step equation.
    5·1 answer
  • Several students were asked what kind of animals they saw in the past week at the park. determine the ratio that compares the nu
    6·2 answers
  • Pls help I will give u 50 points
    12·2 answers
  • Write an algebraic equation that relates the Profit to the Number of T-Shirts Sold. Use n to represent T-Shirts and p to represe
    15·1 answer
  • I’ll give u brainliest please help asap
    11·2 answers
  • A package of cookies has 6 chocolate chip cookies with nuts and 12 chocolate chip cookies without nuts. Which of these represent
    8·2 answers
  • Anna and Julia are at point P. Point Q is due North of point P. They disagree about the shortest route from P to Q. Anna walks o
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!