1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
6

One box of cereal is 20 ounces and cost $3. A smaller box of the same type of cereal is 12 ounces and costs $2. Which box of cer

eal is the better buy? Show your work.
Mathematics
2 answers:
Talja [164]3 years ago
6 0
12 divided by 2 = 6 ounces = $1
20 divided by 3 = 6.66 ounces = 1

the first option should be the best option to get since its cheaper.

please mark brainliest if correct! ;3
-procklownyt
Murljashka [212]3 years ago
3 0
3$ box because you get .6666 more will u mark me brainliest i had to get a calculator and all my stuff out to do this
You might be interested in
How do you use the elimination method ?
lidiya [134]
To use the elimination method, you have to create variables that have the same coefficient, then you can eliminate them.
6 0
3 years ago
The value of the 5 in the ones place in the number 5,555 is how many times as much as the value of the 5 in the hundred place?
Radda [10]
100 times, because 5 times 100 equals 500
6 0
3 years ago
I need help it will be great if you help me. :)
kvv77 [185]
Divide everything by 8: 550/8=68.75, 250/8=31.25. The new dimensions are 68.75 inches by 31.25 inches :)
5 0
2 years ago
Can someone please help me. I will give you brainliest, I’m struggling bad...
zhenek [66]

Step-by-step explanation:

as the other guy say it a for real

3 0
3 years ago
Hanna's favorite character is sold wearing one of many outfits
Neporo4naja [7]
One of many outfits mean twice as much
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hideki is collecting pennies . Each month in may, june, and july he put 200 pennies in a jug . He put 300 pennies in th jug in A
    12·2 answers
  • a baseball team is ordering equipment for their practice sessions. for every two bats they order they also order 9 balls. the co
    11·1 answer
  • If i buy something for 60$ but it was 1/4 off what is the regular price'
    7·1 answer
  • Liam has $7.50 How much does liam earn in a 35 hour work week (gross pay without benefits)
    6·1 answer
  • write an equation in slope intercept form for the line described. perpendicular to y = -1/2x + 2/3, passes through (2,3)
    14·1 answer
  • the NACI cafeteria wants to sell two 25 cm diameter medium size pizzas for the same price as one large pizza. what should the di
    5·1 answer
  • 3x + 5x + 8y Simplified
    5·2 answers
  • Please help me with this homework
    5·2 answers
  • -k/3 = 9<br> answer = ??
    5·2 answers
  • 5(6+9) what is the sum of 30 and another whole number
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!