1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
7

A bunch of 6 bananas cost $3.54. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
5 0
Hello.

To find the unit rate you would have to divide 6 by 3.54

So the unit rate is <span>1.69

Have a nice day</span>
You might be interested in
What is the volume of the figure?
atroni [7]

Step-by-step explanation:

= 24 × 17 × 12

= 4,896 in³

= 12 × 10 × 4

= 480 in³

The volume of the figure

= 4,896 + 480

= 5,376 in³

8 0
2 years ago
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,
raketka [301]
600*1,25$=750$
\frac{750}{5000}=\frac{3}{20}=0,15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of z? <br> 4z+3=8
Anika [276]

Answer:

z = 1.25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The center of the DNA molecule, the rungs of the ladder, are composed of what?
coldgirl [10]
DNA<span> is </span>made<span> up of six smaller </span>molecules<span> a five carbon sugar called deoxyribose, a phosphate </span>molecule<span> which contains these four (adenine, thymine, cytosine and guanine).</span>
8 0
3 years ago
What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.
devlian [24]

Answer: 26

Work: 90 - 64 = 26

This is the rule for complementary angles that are equal to 90 degrees.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a city is commonly measured in
    9·2 answers
  • If f(x)=x^3 and g(x)=x-1, which of the following statements is true?
    15·1 answer
  • Ella completed 3/8 of a puzzle during recess on Tuesday. Joy completed two six of the same puzzle during recess on Wednesday. ho
    7·1 answer
  • Please help its urgent !!!! -3c + 5d + 3c- d
    11·2 answers
  • How do solve this equation step by step
    7·1 answer
  • Explain how to plot a point when given the coordinates.
    8·1 answer
  • A grocer sells milk chocolate at $2.50 per pound, dark chocolate at $4.30 per pound, and dark chocolate with almonds at $5.50 pe
    9·1 answer
  • 3(2k-5)=6(k-4)+9
    15·2 answers
  • Find the value of angle x , angle y, and angle z in figure.​
    11·2 answers
  • Drag each number to a box on the right to match each expression on the left with its product.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!