1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
8

Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95

each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had same cost,how much did each notebook cost?
Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
7 0
Each notebook would be 68 cents because if you divide 15.85 into 3 you will get 2 cents then you add 1.23 then subtract .75
You might be interested in
Rewrite with only sin x and cos x. (3 points) cos 2x + sin x
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

I think its option 2

7 0
3 years ago
Round 9.42 to one decimal place
klasskru [66]
The answer would be 9
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE HELP ON NUMBER 1
vredina [299]

Answer:

It is most definitely D, The volume of a cone is one-third of the volume of a cylinder.

8 0
2 years ago
A runner passes the 12​-mi point after 2 hours and reaches the 15​-mi point 30 minutes later. Assuming a constant​ rate, find th
Arturiano [62]

Answer:

6 mph

Step-by-step explanation:

Difference in distance

= 15 - 12

= 3 mi

time taken

= 30 mins

= 1/2 hour

Speed

= 3 ÷ 1/2

= 6 mph

8 0
2 years ago
Three times a number, decreased by 8, is the same as twice the number, increased by 15. Find
natima [27]
3x - 8 = 2x + 15
Add 8 to both sides
3x = 2x + 23
Subtract 2x from both sides
x = 23
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Derek can type 75 words in 15 minutes. How many words is he able to type in 7 minutes?
    9·1 answer
  • 10 and 11 pleaseeee extra points will be added
    14·2 answers
  • J is 25 more than 3 what is the anwer
    9·1 answer
  • I don't know how to solve questions like this. k-10=-7
    5·2 answers
  • The metro theater has 20 rows of seats with 18 seats in each row tickets cost $5 the teaters income in dollars if all the seats
    5·1 answer
  • 96 ounces equals how many pounds
    12·1 answer
  • The following observations 40, 42, 45, x-1, x +1, 51, 54, 62 are arranged in
    5·1 answer
  • K /5= 7 fuufjyfdydjdyjydjjgdyjdjddgdhdndhddhhdh
    5·1 answer
  • Please just state if they are agasent, supplementary, or neither!!! I need nothing else!!!​
    6·1 answer
  • If the square below is enlarged by a scale factor of 2, what will be the area of the new square?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!