1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
13

91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h

elp ✎
Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]3 years ago
5 0
Hey there!

To find the unit price of your pears, in other words, how much you must pay for one pear, you must first set up this proportion where x is equal to the price of one pear:
4.59/5.4=x/1

Now, cross multiply and solve for x:
4.59*1=5.4*x
4.59=5.4x
x=0.85

Therefore, the unit price of the pears is $0.85 for every pear.

Hope this helps and have a nice day!
You might be interested in
the formula y-y=m(x-x) is the point -slope from of the equation of a line where m is the slope of the line and (x,y) and ( x,y)
hodyreva [135]
(4,-2)(5,0)
slope(m) = (0 - (-2) / (5 - 4) = 2/1 = 2
there is going to be 2 possible answers...

y - y1 = m(x - x1)
now we sub

using points (4,-2)..... y -(-2) = 2(x - 4) =
y + 2 = 2(x - 4) <==

using points (5,0)....y - 0 = 2(x - 5) <==



8 0
3 years ago
Round the following 8.388 to 2 decimal places
Roman55 [17]
The answer will be 8.39 because the third number (8) is above 5 so you have to round up. Good luck!
3 0
3 years ago
Which distance measures 7 units?
Rasek [7]

Answer:

the distance between points M and P

Step-by-step explanation:

-1+7=6

Hope this helps! :)

4 0
2 years ago
Please help me , i just need to past this !
OLga [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

i would say c

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
These points are linear.<br> Find the slope.
Harlamova29_29 [7]

Answer:

here

Step-by-step explanation:

8/1 or 8

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Eric created a rectangular patio using 1 foot square paving stones which are sold in batches by the Dozen the patio measures 7 f
    10·1 answer
  • Bill, bob, and barry are hired to paint signs. in 8 hours bill can paint 1 sign, bob can paint 2 signs, and barry can paint 1 an
    8·1 answer
  • Solve each equation for the given variable a-2b=-10 for b
    6·1 answer
  • A right triangular prism has a height of 26 cm and base edges of 10 cm, 24 cm, and 26 cm. What is the lateral area of the prism?
    7·1 answer
  • Garrett throws a dart at a circular dartboard. The dartboard has a radius of 18 inches, and the bull’s eye in the center of the
    8·1 answer
  • Nina earns $15 for each yard she mows the table shows her earnings for 0, 1, 2 and 3 yards mowed how much will Nina earn if she
    14·1 answer
  • What is the rule for the reflection ?
    10·1 answer
  • There are 2 questions pls answer both asap
    11·1 answer
  • Need answer now. Find m
    12·1 answer
  • -3b-12=-7b <br><br>Is the solution positive or negative? <br>I need help solving this.​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!