1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prohojiy [21]
3 years ago
13

What is 4x plus 6 plus 3 equals seventeen

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
7 0
The answer is 3.

the equation: 4x+6+3=17
                      4x+9=17
                      subtract 9 from both sides
                      4x=12
                      x=3

check by inserting 3 as x into the original equation

4*3+6+3=17

hope this helps!
You might be interested in
You work at a grocery store. Potatoes are sold for half a dollar each, including tax. How many cents should a customer expect in
cluponka [151]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

so half a dollar is $0.50. We multiply by 9, which gives you $4.50. But the customer gave $5, so they would get $0.50 back.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of the city of Vancouver is 115 km^2. if the shape of Vancouver is approximately a square, how wide is the city of Vanc
Dmitry [639]

Answer:

The wide of the city is 10.7km

Step-by-step explanation:

To solve this we first have to know the formula to calculate the area of ​​a square

a = area = 115 km²

s = side

a = s * s

now we replace with the known values

115 km² = s * s

115 km² = s²

√(115 km²) = s

10.724km = s

Round to the nearest tenth

s = 10.724km = 10.7km

The wide of the city is 10.7km

5 0
3 years ago
On a map, 12 inch represents 45 mile.
lozanna [386]
Hello,


So 45 divided by 12 would get you 3.75. If I were to convert this in a mixed number, I would get me 2 1/2. So your answer is D


Hope this helps.



5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the greatest common factor of each set of numbers 27,36,72
7nadin3 [17]
The answer is to the question is 9
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Is -8 = 8
madam [21]
No solution

The answer is D
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Based on the given information, what can you conclude, and why? (PLEASE HELP!)
    8·1 answer
  • I know the answers but i need the work. plz help
    12·1 answer
  • If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0.32 b.
    10·2 answers
  • Solve for x. 5x−2(x+1)=1/4 ​ Enter your answer in the box. x =
    11·2 answers
  • John made 3 out of 12 attempted baskets in the game. What percentage of the shots did he make?
    6·2 answers
  • A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a symphony at
    15·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (2,-5) and (-6,4) ?
    6·1 answer
  • Amy regularly works 20 hours per week at Hook's Dry Cleaners from Monday through Friday. She earns $13.10 per hour and receives
    9·1 answer
  • a shop owner offered a 25% discount off the regular price of a picture frame the amount of the discount is 4$ what is the regula
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!