1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
8

Find the length of XY with endpoints X(-2,7) and Y(-2,-8

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
7 0
length=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}=\sqrt{(-2-(-2))^2+(-8-7)^2}\\=\sqrt{0^2+(-15)^2}=\sqrt{225}=15
You might be interested in
Whats y equal too <br> -15 = -4y + 5
Bogdan [553]

Answer:

y= -2.2

i think

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
-x + 3 = 2 ( x + 15 )
Tom [10]

Answer:

x= -9

Step-by-step explanation:

-x+3=2(x+15)

-x+3=2x+30

-x-2x+3=30-3

-3x=30-3

-3x=27

x= -9

3 0
3 years ago
Answer this math question
aalyn [17]

Answer:

Angle D is complementary to angle A

Step-by-step explanation:

Complementary angles sum to 90 degrees.

Since angle is B is 90 degrees, the sum of angles A and D are also 90 degrees to make a straight line with an angle measure of 180 degrees.

3 0
3 years ago
Heda ate 1/12 box of ceral now the box is 3/4 full
ale4655 [162]
The answer would be 5/4
5 0
3 years ago
Evaluate this expression: Write only the answer.<br>*<br>12 X (3 + 22) - 2 - 10<br>Your answer​
tester [92]

Answer:

288

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume of the resulting solid if the region under the curve y = 7/(x^2 + 5x + 6) from x = 0 to x = 1 is rotated about t
    11·1 answer
  • Matias solved 28 math problems in 20 minutes yesterday. Using the same rate, how many math problems can Matias solve in 90 minut
    8·2 answers
  • 2. Ron’s Joke Store offers a coin that is supposed to be weighted toward heads. Caitlin tries out one of these coins.
    9·1 answer
  • Fran brings home $225 per week working 15 hours of which she is able to save $40. Fran wants to have $1,400 saved at the end of
    8·2 answers
  • 4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 
    5·2 answers
  • What is the answer?!
    7·2 answers
  • A student used the equation below to create a table.
    9·2 answers
  • Select the more effective use of correlative conjunctions to join these sentences.
    8·2 answers
  • I really need help with this<br> "Simplify this equation."
    6·1 answer
  • sally works in a factory that produces 1,000 televisions each day. when 40 televisions were sampled, it was found that 6 were de
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!