1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
11

A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Write an equation relating the cost, y, and then n

umber of months, x.
Mathematics
2 answers:
34kurt3 years ago
6 0

Answer:

y = 200 + 50x

Step-by-step explanation:

the cost = the base cost plus the monthly charge ($50 per the number of months you pay it)

hope this helps (/o.o)/<3

chubhunter [2.5K]3 years ago
4 0

Answer:

y = 200 + 50x

Step-by-step explanation:

y = cost

x = number of months

The cost is equal to the cost to open the plan plus the monthly fee times the number of months

y = 200 + 50x

You might be interested in
Find the perimeter of the polygon
Zielflug [23.3K]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

Okay so I'm not 100% sure but I think it's 100 because:

Angle B and D are the same, so the 12.5 areas will be the same (I honestly suck at explaining I'm really sorry.) But, if you add the sides from angle B and D it will be 50 because 12.5 + 12.5 + 12.5 + 12.5 (or 12.5 * 4). Meanwhile, For angle A and C, both outsides are the same as the other side.

I'm so sorry I can't explain the problem well but once you add them:

11.5 + 11.5 + 12.5 + 12.5 + 12.5 + 12.5 + 13.5 + 13.5 = 100

4 0
3 years ago
10. Tom bought 3 pairs of socks and a shirt. The total cost was $21.00. The socks cost $2.50 for each pair. How much did the shi
Valentin [98]

Answer:

3x + y = 21

x = 2.5

7.5 + y = 21

y = 13.5

shirt cost $13.50

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Write a whole number and a fraction greater than one to name the part filled.
san4es73 [151]

Examples of this are:
2 and \frac{6}{3}

2 and \frac{12}{6}

4 and \frac{8}{2}

I'm guessing you have a work sheet going along with this which has actual images of containers. I've attached an example - if you can post the actual work sheet you're referring to I can edit this answer to correctly reflect your specific question.

4 0
3 years ago
Yao's Asian Market sells dragon fruit for $3 each. The store usually sells 20 dragon fruits a week. Dragon fruit is in season, a
exis [7]
The quantity demanded would increase due to the cheaper price people would want to take advantage and buy it when it was on sale. There is not enough information to determine whether the supply or demand would maintain so D is your answer.

4 0
3 years ago
How do solve p+5=-2 with steps
Basile [38]
P+5= -2

p= -7 ( I subtracted 5 to both sides of the equation)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Six nickels is what percent of one dollar
    11·2 answers
  • Type the missing number.<br>Hint: Use properties of multiplication ​
    7·1 answer
  • Evaluate 1/6 + 2/3. a.1/5 b.3/18 c.5/6 d.1 1/6
    5·1 answer
  • 08.01)Sam wants to know how many families in his neighborhood plan to attend the neighborhood cookout. He puts all 100 of the ne
    11·2 answers
  • Choose the correct description of the graph of the inequality x-3 is less than or equal to 5.
    5·1 answer
  • Pls help me with this multiple choice !
    11·2 answers
  • The radius of a circle is 19 kilometers. What is the circle's area?
    15·1 answer
  • Solve mixture problems. George wishes to increase the percent of acid in 50m / of a 15% acid solution in water to 25% acid, how
    9·1 answer
  • Ya’ll help me plss<br><br> What is the value of x in:<br> 2x + 3 &gt; 15<br> Thnksss
    6·2 answers
  • Which point is located at (0,8)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!