1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
15

Question in photo 1, answer choices in photo 2. thanks.

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
5 0
The correct answer for the question shown in the figure attached is the third option, which is shown below: 
 BC/YZ=6/3
 You have that, by the SSS similarity theorem, two triangles are similar if they have corresponding sides with equal ratios, this means the following: 
 AB/XY=BC/YZ=AC/XZ
 4/2=6/3=√52/√13
 2=2=2
You might be interested in
A flashlight is projecting a triangle onto a wall, as shown below.
zavuch27 [327]

Answer:

Hence the correct option is 3rd option. 40

Step-by-step explanation:

If two figures are similar, then the ratio of the corresponding sides is proportional.

\frac{15}{30} =\frac{20}{n} \\\\n=\frac{30 \times 20}{15} \\\\n= 40.

6 0
2 years ago
What is the value of m in this equation -4(m+6)=-8
Darina [25.2K]
-4m-24=-8
(add 24 to both sides)
-4m=16
(divide by -4 on both sides)
m=-4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5) |-16 |- |-2|<br> Evaluate
larisa86 [58]

Answer:

16 - 2 = 14

Step-by-step explanation:

The lines mean absolute value and the absolute value of -16 is and of -2 is 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is (1, 2) solution for this system of inequalities ?
diamong [38]

Answer:

MAYBE

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Notebooks cost $1.39 each. What are the possible numbers of notebooks that can be purchased with $10
murzikaleks [220]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS

PLZ MARK BRAINLIEST

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 1,844,938 to the nearest 1,000 and 100,000
    9·2 answers
  • Sharika can finish the work in 6 days and Palkey can do the same work in 8 days. They both worked together for for 2 days then P
    6·1 answer
  • A one dollar coin, a two dollar coin and a six sided dice are tossed. how many results are possible?
    12·2 answers
  • Can someone please help me with this
    13·1 answer
  • F (x) = 3x + 24x+50?​ Converting standard form to vertext form
    12·1 answer
  • (please help.) (I screenshot the question and choices )
    11·1 answer
  • Does anyone know the answer
    5·2 answers
  • Which of the following is not a statement?
    14·2 answers
  • I only need to answer the first one, but I need you to tell me if the others are correct or incorrect, if they are incorrect ple
    15·2 answers
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!