Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
The answer is B because the x describes the domain and it can also be the input value
It will be $2.50 for each pound of walnuts, and it will be $1 for each pound of chocolate chips.
I know this hold true because when we multiply $2.50 by 2, we get $5, and add that to the other $5 from the chocolate chips and we will get $10. We can also multiply $2.50 by 8 and add $3 from chocolate chips to get $20 + $3, or $23.