1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
12

John runs every day. The number of miles that he runs varies per day. Write a variable expression to show John's total miles for

three days."
Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
4 0
In this item, we are given that the number of miles that John runs every day vary. Therefore, it is just rightful that we use three different variables for the number of miles he ran for three days. For the purpose of representation in this item, we let the variables be x, y, and z. The total miles he ran is equal to the sum of the three variables. Let T be the total and that would be equal to,

 <em>              T = x + y + z</em>
You might be interested in
Can someone help please?
vladimir2022 [97]
X=-4             you have to substitue first so you put the equation where the X is and then you would distribute and then add the numbers that have the common exponent                                                   
8 0
3 years ago
The sum of twice a<br> number and 31
Andreyy89

Answer:

Let the unknown number be x ;

2(x) +31\\=2x+31

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
An investment of $900 earns 6% annual interest and is compounded semi-annually. Write an equation
nalin [4]

Answer:

A=900(1+\frac{0.06}{2})^{2(t)}

Step-by-step explanation:

Lets use the compound interest formula provided to solve this:

A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}

<em>P = initial balance</em>

<em>r = interest rate (decimal)</em>

<em>n = number of times compounded annually</em>

<em>t = time</em>

First, change 6% into a decimal:

6% -> \frac{6}{100} -> 0.06

Since the interest is compounded semi-annually, we will use 2 for n. Lets plug in the values now and your equation will be:

A=900(1+\frac{0.06}{2})^{2(t)}

4 0
2 years ago
Brigid is picking strawberries at the Pick-Your-Own Farm. Her goal is to pick 5 bushels of strawberries. She has already picked
Dafna11 [192]
This question does not make much sense. Brigid has already picked 112 bushels, and she picks at a rate of 58 bushels per hour, the scenario question does not make any sense. 58h + 112 = 5...? What does this mean? But whatever the left side of the equation is, first subtract 112 from both sides and divide by 58, then you will get the value of "h."
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Regina purchased 1.75 pounds of turkey breast from local deli for $5.99 per pound. To the nearest cent, how much did she spend i
ivanzaharov [21]
$5.99/lbs x 1.75 lbs = $10.4825 = $10.48

I'd go with answer C!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • lilly owes $52,000 in student loan for college. if the loan will be repaid in 5.5 years and the interest rate changed is 6.75%,
    12·1 answer
  • The length of the table is 9 feet . Express the length in inches
    8·2 answers
  • What is the solution of the equation (x – 5)2 + 3(x – 5) + 9 = 0? Use u substitution and the quadratic formula to solve.
    7·2 answers
  • Find the value of x°.
    5·1 answer
  • over a period of two weeks, Todd went from bench pressing 190 pounds to 220 pounds. Find the increase in weight that Todd can be
    7·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • I am thinking of a number. If you multiply my number by 4, add -4 to the product, and then take 1/3 of the sum, the result is -6
    9·1 answer
  • The diagram shows a parallelogram. work out the value of x​
    5·1 answer
  • Use the order of operations to simplify 8.6 - 4 × 2 + 3/10
    9·2 answers
  • How can you solve real-world and mathematical problems with numerical and algebraic equations and inequalities?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!