1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
10

Jane sells 8 times as many Volvos as Melissa. If the difference in their sales is 35, how many cars did Jane sell?

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]3 years ago
8 0
Here we have 2 variables we need to calculate:
x - how many Volvos Jane sold
y - how many Volvos Melissa sold

We write system of equations:
x = 8*y
x - y = 35
------------
8y - y = 35
7y = 35
y = 5
x = 8*5 = 40

Jane sold 40 cars.
You might be interested in
Please help me with this D:
I am Lyosha [343]
Yes, because 120 - 36 = (120\times 36) - 4236 = 84

Hope that helped :D
8 0
3 years ago
Sue buys 5 pieces of fabric.Each piece is 1 7/10 yards long.What is the total length of the fabric she buys?One yard of the fabr
irina [24]

Answer:

The total length of fabric sue buys is 8.5 yards and total cost of the fabric is $42.5 .

Step-by-step explanation:

As given

Sue buys 5 pieces of fabric.

Each\ piece\ is\ 1 \frac{7}{10}\ yards\ long.

i.e

Each\ piece\ is\ \frac{17}{10}\ yards\ long.

Total\ length\ of\ fabric\ sue\ buys = \frac{5\times 17}{10}\ yards

Total\ length\ of\ fabric\ sue\ buys = \frac{85}{10}\ yards

In the decimal form

Total length of fabric sue buys = 8.5 yards

As given

One yard of the fabric costs $5

Total\ cost\ of\ fabric\ sue\ buys = 8.5\times 5

                                                            = $ 42.5  

Therefore the total length of fabric sue buys is 8.5 yards and total cost of the fabric is $42.5 .


5 0
3 years ago
Fogoh!! Plz HELPi suck at math haha
quester [9]

Answer:

f(g(h(x))) = (sqrt(x) - 1)^4 + 4

Step-by-step explanation:

f(x) = x^4 + 4

g(x) = x - 1

h(x) = sqrt(x)

g(h(x)) = sqrt(x) - 1

f(g(h(x))) = (sqrt(x) - 1)^4 + 4

6 0
4 years ago
Write the following decimal number in its equivalent fraction form. Show all work for full credit.
Oduvanchick [21]
Negative 3143 over 1000 divide -3.143 by 1000 and there’s your answer
4 0
3 years ago
Why is 1/2 not useful as a benchmark to compare 5/8 and 9/10?
pentagon [3]
1/2 would not be a useful benchmark to compare these 2 fractions because both of them are greater than half. The benchmark fraction 1/2 is most useful when one fraction is less than half and the other more than 1/2. 5/8 is more than 4/8(1/2), and 9/10 is more than 5/10(1/2).
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The price of a DVD is $19 . The price is 12% lower than last week. What was the price of the DVD last week? Round your answer to
    13·1 answer
  • ron bought 8 pencils and 2 erasers for $1.66. Sarah bought 12 pencils and 5 erasers for $3.19. What is the cost for one pencil a
    8·2 answers
  • Help!! Algebra 1!!<br><br> sorry if the picture is bad
    5·1 answer
  • Simplify 3/5 divided by (4/9) (5 points)
    9·1 answer
  • Lily is cutting a piece of yarn into 3 (three) pieces. The 2nd piece is 3 times as long as the 1st piece, while the 3rd piece is
    14·1 answer
  • Solve the following system of equations using any method you want.<br> 10y+24=-3x<br> 3x-9=y
    12·1 answer
  • Is $15 per hour a unit rate?
    8·1 answer
  • $14.00 for 7 minutes<br> Unit rate
    11·2 answers
  • You are building a brick patio. the length of the patio is (x+11) feet.
    12·1 answer
  • Solve the following proportion by cross multiplying:<br> ( x - 3 ) / 4 = ( 2x + 2 ) / 6
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!