Answer:
over. The
remaining cake is split into 4 equa
Step-by-step explanation:
over. The
remaining cake is split into 4 equa
You can multiply the equation in any order.
2[-3/9]=[-3/9]2
Commutative Property of Multiplication
Step-by-step explanation:
A=P(1+i)^n
=5,000(1+5%/4)^10×4
=$8,218.10
<span>miles per gallon uses ratios. Say your car was doing 80 miles for 4 hours. You would have the ratio 80;4 and you need to find the miles per 1 hour</span>
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.