1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
6

a gallon of chocolate milk sells for $3.14. a snack-size bottle of chocolate milk sells for 3 cents per ounce. which is a better

buy?
Mathematics
2 answers:
Yuliya22 [10]3 years ago
6 0
A snack-size bottle of chocolate milk is better because it cost less.
Fudgin [204]3 years ago
3 0
The gallon becuase there are 128 ounces in a gallon 3 ×128= 384
You might be interested in
What is the greatest common factor (GCF) of the numerator and denominator in the rational expression below? 6x-18/x^2-5x+6
brilliants [131]

Numerator 6x - 18 = 6(x - 3)

Denominator x^2 - 5x + 6 = (x - 3)( x - 2)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two integers is 627, and the larger number is 27 more than 7 times the smaller number. Find the two integers.
Alex777 [14]

Answer:

75 and 552 =627

Step-by-step explanation:

First=x

Second 7x+27

x+ 7x+27= 627

8x+27=627

8x=600

x=75

75*7+27 =525

525+27 = 552

7 0
3 years ago
What is another name for line m?
Ganezh [65]
I’m pretty sure it’s the slope
5 0
3 years ago
What is x<br> 7x-21=4x-36
soldier1979 [14.2K]

Answer:

x = -5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Given g(x)=-2x+1 solve for x when g (x)=5
nevsk [136]

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

g(x) = 5

-2x + 1 = 5

-2x  = 5 - 1

-2x = 4

x = 4/-2

x = -2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help asap. Like hurry
    6·1 answer
  • Based on the graph, what is the initial value of the linear relationship?
    14·1 answer
  • The advertising department of a nationally circulated magazine wishes to estimate the mean age of its subscribers within 0.5 yea
    11·1 answer
  • What does the whole circle graph represent?
    10·1 answer
  • Given that (-8,-5) is on the graph of f(x), find
    12·1 answer
  • I need help!! Please help!
    6·1 answer
  • Let |a| = 12 at an angle of 25° and |b| = 7 at an angle of 105°. What is the magnitude of a + b? Round to the nearest decimal.
    9·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • At Party City, 5 mystery gift bags cost a total of $17.50. At the same rate per bag, what would the cost be for 8 mystery gift b
    6·2 answers
  • Find the slope<br><br> A) -6<br> B) 6<br> C) -1/6<br> D) 1/6
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!