1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
13

1. K-Mart sells shovels and brooms to clean up

Mathematics
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

175 shovels  and 100 brooms.....175:100

175/100 reduces to 7/8

so the simplified ratio of shovels to brooms is   7:8

You might be interested in
Fiona uses 256 fluid ounces of juice to make 1 bowlof punch.how many fluid ounces of juice will she use to make 3 bowls of punch
Dafna1 [17]
You can multiply 256 by 3 to get your answer but the answer would be 768. If my answer is correct please make this a brainiest answer it would really help.
4 0
3 years ago
Someone pleaseeeeeeeeee help me!
adelina 88 [10]
3 km north.
the east and west cancel out and the 5 north being greater than the two south leave you to only have to subtract the 2 south from the 5 north
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
in one day a movie rented out 35 comedies. If the ratio of comedies rented action movies rented was 5:2 how many action movies w
aksik [14]
14 35/7 equals 5 so 7x2 equals 14
7 0
2 years ago
What fraction of a pound is eighty pence
AnnZ [28]
4/5 is the the fraction of a pound is eighty pence
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes
Bess [88]

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

7 0
3 years ago
Other questions:
  • B(t)=50(1.4)^t
    8·1 answer
  • Find the equation of the line in standard form containing a point P(-3.3) and slope m= -4/3<br><br>​
    11·1 answer
  • PLS HELP!!! BRAINLIEST AND 50 POINTS!!!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLS<br><br> What is the value of x?
    5·1 answer
  • Jacy wants to buy a phone. She considers the two following plans:
    11·1 answer
  • Simplify<br> 4( 2u - 2) - 3(u + 5)​
    10·2 answers
  • Six packs of Cola are on sale for $1.50. If a customer buys a case containing four six packs, what is the total charge including
    12·1 answer
  • Substitution Method <br>3x - y = 22 y = 2​
    13·1 answer
  • Which of the following could be the value of a in the relation below so that the relation is also a function
    6·1 answer
  • 8 . 6(12-4) dividedby 2
    15·2 answers
  • Blankdsffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffdsf sdffffffffffff sdf
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!