1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
15

A box of oat cereal cost $3.90 for 15 oz.A box of rice cereal cost $3.30 for 11 oz which box of cereal costs less per ounce use

numbers and words to explain your answer
Mathematics
1 answer:
mariarad [96]3 years ago
8 0

Answer:

A box of oat cereal cost lees than a box of rice cereal cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Given:

15 oz of oat cereal cost = $3.90

11 oz of rice cereal cost = $3.30

We need to find the which box of cereal cost less per ounce.

Solution.

First we will find cost of 1 oz of oat cereal.

Now we know that;

15 oz of oat cereal cost = $3.90

1 oz of oat cereal cost = cost of 1 oz of oat cereal.

By Using Unitary method we get;

cost of 1 oz of oat cereal = \frac{3.90}{15} = \$0.26

Now we will find cost of 1 oz of rice cereal.

Now we know that;

11 oz of rice cereal cost = $3.30

1 oz of rice cereal cost = cost of 1 oz of rice cereal.

By Using Unitary method we get;

cost of 1 oz of rice cereal = \frac{3.30}{11} = \$0.3

Now from above we can see that cost of 1 oz of oat cereal is $0.26 and cost of 1 oz of rice cereal is $0.3.

Hence we say that, A box of oat cereal cost lees than a box of rice cereal cost per ounce.

You might be interested in
Brad bought a used bike for $8 more than half of its original price. Brad paid $40 for the bike. What was the original price?
Viefleur [7K]

\huge\boxed{\$64}

Start by writing a formula, where x is Brad's purchase price and y is the original price.

40=8+\frac{y}{2}

Subtract 8 from both sides.

32=\frac{y}{2}

Multiply both sides by 2.

\boxed{64}=y

7 0
3 years ago
Write and solve a proportion to answer the question.<br> What number a is 25% of 7/8?
alina1380 [7]

Answer:

7/32

Step-by-step explanation:

simplify

7/32 =o.218

7 0
3 years ago
The figure shows a gas tank in the form of a rectangular prism that is 40% full. How many more gallons of gas will it take to fi
liubo4ka [24]
The problem statement suggests you should convert dimensions to inches to work this problem.
.. 2.75 ft = 33 in
.. 1.5 ft = 18 in
The empty height is
.. 0.6*7 in = 4.2 in
so the empty volume is
.. V = (33 in)*(18 in)*(4.2 in) = 2494.8 in³

Multiplying this by the conversion factor to gallons gives
.. V = (2494.8 in)³ × (1 gal)/(231 in³) = 10.8 gal

It will take 10.8 gallons of gas to fill the tank.
5 0
4 years ago
Can someone help me with solving volume equations?
Helen [10]

Answer:

For <em>2</em>, 30 cubic m., For <em>3</em>, 90 cubic cm., For <em>4</em>, 1000 cubic yards, for <em>5</em>, 27 cubic mm., For <em>6</em>, 120 cubic in.

Step-by-step explanation:

You can simply multiply all 3 sides to get the cubic volume B x <em>h </em>is the same as<em> l</em> x <em>w </em>x <em>h</em>

<em />

<em>ex. </em>Number 2, length 3, width 2, height 5

Base is<em> 2x3=6 </em>times <em>5 = 30 </em>or<em> 2 x 3 x 5=30</em>

3 0
3 years ago
how do you write the quotient (9+i) over (9-i) in standard form? I need the answer but more importantly, I need to learn how to
Scorpion4ik [409]
Since they are the conjugates of each (9-a and 9+a are conjugates, or with any number replacing 9) , we multiply it by (9+i)/(9+i) to get (9+i)^2/(9-i^2)=(81+2i+i^2)/(9-(-1))=(81-1+2i)/(10)=80/10+2i/10=8+i/5. Conjugates work because they make i into i^2 (-1) without any of the sneaky i's in the middle!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A mermaid is swimming at sea level when a human comes by. She dives underwater at a rate of 3 meters per second. She continues t
    10·2 answers
  • In recent year a letter to Europe from the United States cost $0.94 to mail. A letter mailed within United States cost $0.44. Na
    15·1 answer
  • Prove algebraically that r = 10/2+2sinTheta is a parabola
    9·1 answer
  • What is the unit rate, expressed in kilometers per minute?
    14·1 answer
  • Identify a decimal number between 0.25 and 0.125
    5·1 answer
  • What are the constant terms in the expression?<br><br> 6x2+7xy+3+96x2+7xy+3+9
    8·2 answers
  • PLEASE HELPPP Will Give brainliest if it help :) The question : You are at an amusement park with your friend. You spend $11.00
    5·1 answer
  • Tom wants to buy a sweater for $30 in which city will it be least expensive.
    7·1 answer
  • Multiply. x + 4x + 2 2x2 + 3x – 4​
    14·1 answer
  • The number of football games with a score less than or equal to 29 is equal to half the number of basketball games with a score
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!